روکش دندان

روکش های دندان آخرین راه حل نجات دندان آسیب دیده هستند. زمانی که نتوان با روش های مرسوم مانند ترمیم دندان یا بیلداپ و بازسازی با کامپوزیت و آمالگام دندان را حفظ کرد، آن را روکش می کنند. همچنین از روکش به عنوان پروتز در مرحله نهایی کاشت ایمپلنت استفاده می شود.

انواع روکش دندان

روکش تمام سرامیک

مرسوم ترین و پر کاربردترین روکش های دندانی از جنس سرامیک هستند. آن ها همرنگ دندان و بسیار زیبا و طبیعی به نظر می رسند. روکش های تمام سرامیکی هیچ حساسیتی ایجاد نمی کنند و مناسب جهت پوشش و زیبایی دندان های جلو هستند.

روکش زیرکونیا

روکش های زیرکونیومی از زیرمجموعه های روکش های سرامیکی هستند. آن ها زیبا و در عین حال بسیار مقاوم هستند و می‌توانند ماندگاری بالایی داشته باشند. روکش های ساخته شده از زیرکونیوم معمولا برای بازسازی تاج دندان‌های درمان ریشه شده یا آسیب دیده که به میزان زیادی دچار تخریب شده و با بیلداپ دندان قآبل بازسازی نیستند، استفاده می‌شوند.

روکش فلز سرامیک (PFM)

PFM یعنی پرسلین یا سرامیک متصل به فلز. و روکش دندان pfm، یعنی روکشی که در اصل فلزی هست اما یک لایه سرامیک به آن متصل شده یا آن را پوشانده. در واقع برخلاف روکش دندان فول سرامیک که تنها از یک جنس است، این روکش 2 لایه دارد که لایه زیرین آن فلز و لایه رویی سرامیک است. این روکش زیباست و در عین حال دوام بالایی دارد.

روکش استیل تمام فلز

روکش فلزی جزء روکش های بادوام محسوب می شوند که معمولا برای دندان های خلفی مورد استفاده قرار دارند. ماندگاری آن ها بالا است اما ممکن است در برخی افراد حساسیت ایجاد کنند.

کدام روش روکش دندان برای من مناسب تر است؟

تشخیص اینکه چه نوع روکشی برای شما مناسب است معمولا توسط متخصص ترمیمی و زیبایی یا متخصص پروتز صورت می گیرد. بهتر است قبل از اقدام به درمان با یک دندانپزشک متخصص در این خصوص صحبت کنید و بعد از معاینه تخصصی درباره انتخاب نوع روکش تصمیم گیری کنید.

دریافت نوبت آنلاین روکش دندان