روش استفاده از نخ دندان

23 اردیبهشت 99 کلینیک پیشگیری 2 نظر کاربران نوشته شده توسط آرتمان درمان

نکات ضروری در مورد استفاده از نخ دندان

نخ دندان وسیله ای حتمی و ضروری برای پیشگیری از پوسیدگی های دندانی است. دو بیماری شایع در محیط دهان یعنی پوسیدگی و بیماری های لثه از بین دندان ها شروع می شوند، دقیقا از جایی که مسواک اصلا به آن دسترسی ندارد و این نخ دندان است که با کمک آن می توان به ناحیه ی بین دندان ها و شیار لثه ای دسترسی پیدا کرد و پلاک میکروبی این نواحی را حذف نمود.تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها یک بار در روز توصیه می‌شود، زیرا پلاک دندانی فقط با مسواک زدن از بین نمی‌رود و اگر این پلاک‌ها روی دندان باقی بمانند در نهایت می‌توانند تبدیل به کلکولوس یا جرم دندان شده و بیماریهای لثه و پوسیدگی را باعث شوند . مسواک زدن ۶۰% سطوح دندانی را تمیز میکند و ۴۰% مابقی که سطوح بین دندانی را تشکیل میدهند تنها با نخ کشیدن تمیز میشوند . استفاده از نخ دندان علاوه بر اینکه مانع از بروز بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندانی می گردد، از ایجاد بوی بد دهان نیز جلوگیری می کند

 

روش استفاده از نخ دندان

برای دریافت بهترین نتیجه از کشیدن نخ دندان، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • حدودا ۴۵ سانتی‌متر از نخ دندان را جدا کنید. بیشتر نخ را بین انگشت‌های میانی دو دستتان بپیچانید و فقط چند سانتی‌متر از آن را برای کشیدن بین دندان‌ها باقی بگذارید.
  • نخ دندان را محکم بین انگشت شست و اشاره‌تان نگه دارید و با 1-2 سانتیمتر از نخ قرار گرفته بین انگشتان نخ زدن را شروع کنید .

  • نخ دندان را به آرامی و با حرکت رفت و برگشت اره ای بین دو دندان حرکت دهید تا از محل تماس دندانهاعبور کند، سپس از رفتن نخ دندان به داخل شیار لثه اطمینان حاصل کنید.

  • نخ دندان را کاملا چسبیده به دندان نگاه داشته و با چند حرکت به سمت بالا وپایین (البته در ناحیه زیر تماس دندانها) از تمیز شدن هر دو سطح دندانی مجاور هم اطمینان حاصل کنید. هیچگاه نخ

دندان را با فشار یا به صورت ناگهانی بکار نبرید چرا که این کار می‌تواند موجب بریدن بافت ظریف لثه در اطراف دندان شود.

  •   خارج کردن نخ دندان از بین دندانها با یک حرکت ترجیحا رو به خارج بهتر است صورت گیرد .
  • زمانی که به سراغ دندان دیگر خود می‌روید، از بخش تمیز نخ دندان استفاده کنید.
  • سطح پشتی اخرین دندان در هر فک را هنگام نخ کشیدن فراموش نکنید.
  • پس از اتمام نخ زدن کلیه ی دندان ها، دهان را به خوبی با آب بشویید.

 

2 پاسخ به "روش استفاده از نخ دندان"

Tara
سلام خوب بود فیلمم میزاشتید برای آموزش
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید