اصلاح طرح لبخند

23 اردیبهشت 99 ترمیمی و زیبایی خدمات آرتمان درمان 6 نظر کاربران نوشته شده توسط آرتمان درمان

اصلاح طرح لبخند

اصول طراحی لبخند، اصلاح طرح لبخند و علل جذابیت برخی لبخندها

لبخند، توانایی هر فرد برای بروز طیفی از احساسات است و این ساختار و حرکت دندان ها و لب ها هستند که یک لبخند را می‌سازند. صحبت از اهمیت لبخند حرف تازه‌ای نیست، بنابراین به همین یک نکته اشاره می شود که یکی از عواملی که بر روی عملکرد فرد در جامعه تاثیرگذار است، لبخند است. به همین دلیل امروزه طراحی لبخند شاید یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد جامعه باشد.

در لبخندی زیبا هماهنگی کاملی بین تمامی اجزاء دندانی و صورتی به هنگام لبخند دیده می شود. جهت اصلاح طرح لبخند و برقراری چنین هماهنگی، طیف وسیعی از درمان‌ها شامل: بلیچینگ، ترمیم دندان‌ها، ونیرهای سرامیکی، کامپوزیت ونیر و گاه روکش دندان کاربرد دارند.

چرا بعضی از لبخندها بسیار جذاب به نظرمان می‌رسند و بعضی دیگر چنین نیستند ؟

برای بسیاری از ما پیش آمده است که حین صحبت با عده‌ای از افراد چشمانمان روی لبخندشان مکث می‌کند و از لبخند زدنشان لذت می‌بریم.

در لبخندهای زیبا اصولی وجود دارند که وجود این پایه و ساختار، آن‌ها را جذاب می‌کند. این اصول با گذشت زمان تغییری نمی‌کنند و تغییر مد و سلیقه تاثیری روی آن‌ها ندارد. این پایه‌ها زیر ساختار لبخندی زیبا در هر زمان هستند.

 طراحی لبخند به چه معناست ؟

طراحی لبخند به معنای استفاده از اصول علمی و هنری برای ایجاد یک لبخند زیبا و برطرف کردن ایرادات لبخند است. این اصول از طریق بررسی داده های جمع آوری شده از بیماران ، مدل های تشخیصی، معاینات دندانپزشکی و عکس های رادیوگرافی و با در نظر گرفتن اصول پایه و بیسیک هنری در مورد زیبایی شکل گرفته و تدوین شده اند.. البته گاه معیار های زیبایی ممکن است از مفاهیم فرهنگی ، قومی و نژادی تاثیر گرفته و با معیارهای معمول و عرف تفاوت داشته باشند.

 

 اهداف طراحی لبخند چیست ؟

پیتر داوسون (Peter Dawson)  از بزرگان علم دندانپزشکی هدف از بازسازی زیبایی لبخند را ایجاد سیستمی باثبات دانسته که اجزای آن در صلح و هارمونی کنار یکدیگر کار می کنند. این اجزاء شامل: دندان ها، بافت‌های لثه‌ای، عضلات، مفاصل و استخوان‌ها هستند.

با این تعریف طراحی لیخند را نمی‌توان جزئی جداگانه از سیستم دهان و دندان دانست. و کسب نتیجه‌ای که کلیت زیبایی و سلامتی را توامان دربرداشته باشد، مستلزم توجه به کلیه اجزای سیستم دهان و دندان ها است. به عنوان مثال کامپوزیت ونیرهایی ک بدون توجه به فضای لثه‌ای انجام شده‌اند موجب التهاب بافت‌های لثه‌ای شده و علاوه بر سلامتی، زیبایی را نیز دچار مخاطره می‌کنند. و یا لمینت ها و روکش‌هایی که بدون توجه به اکلوژن (نحوه روی هم آمدن دندان‌ها ) و برقراری تماس های صحیح با دندان‌های مقابل بر روی دندان‌ها قرار داده می‌شوند، به مرور زمان موجب آسیب به عضلات و مفاصل فک می گردند.

 چه عواملی در زیبایی لبخند تاثیرگذارند ؟

هر کدام از عوامل زیر می‌توانند در زیبایی لبخند موثر باشند:

 • زیبایی صورتی

 • زیبایی لثه

 • زیبایی میکروستاتیک

 • زیبایی ماکروستاتیک

زیبایی صورتی

یکی از عواملی که در زیبایی لبخند فرد تاثیر بسزایی دارد، محل قرارگیری فکین نسبت به یکدیگر می باشد. فک پایین به طور معمول عقب تر و یا در داخل فک بالا قرار داشته و دندان های فک بالا جلو تر از دندان های فک پایین قرار گرفته اند. اگر فک بالا بصورت غیر نرمال عقب تر از حالت عادی خود نسبت به فک پایین قرار گیرد یا بالعکس خیلی جلو تر از حالت معمول خود باشد، فرم نا زیبایی را در لبخند ایجاد می کند. این مشکلات با مراجعه به جراح فک و صورت و انجام جراحی ارتوگناتیک و ارتودنسی برای هماهنگ کردن دندان ها با وضعیت جدید برطرف شده و بدین شکل لبخند این افراد تصحیح می گردد.

 

زیبایی لثه

این جنبه از زیبایی موارد زیر را شامل می‌شود:

رنگ لثه ‌ها

میزان لثه قابل رویت

انحنای لثه‌ها

 • رنگ لثه ی طبیعی زیبا و صورتی است و لثه‌ای که از حالت طبیعی خارج شده و ملتهب است، نمایی قرمز رنگ و نازیبا دارد. لثه های ملتهب معمولا با درمان جرمگیری به حالت عادی خود باز می‌گردند .

گاهی لثه‌ها به طور مادرزادی حاوی رنگدانه‌هایی هستند که رنگ آن‌ها را از حالت صورتی و طبیعی خود خارج می‌کند. امروزه این گونه تغییر رنگ ها به کمک لیزر برطرف می‌شوند.

 • در بعضی ازافراد هنگام لبخند زدن مقدار زیادی از لثه‌ها آشکار و نمایان می‌شود. این فرم از لبخند، لبخند لثه ای (gummy smile) نامیده می شود.  لبخند لثه ای حالتی است که در آن، هنگام لبخند زدن لب بالایی بیش از حد به بالای دندان های بالایی رفته و لثه ها را نمایان می سازد. این وضعیت سبب ایجاد لبخندی ناخوشایند می شود.

یکی از علت های این وضعیت، بیش فعالی عضله ای است که لب بالایی را بالا می برد. گاهی اوقات، داشتن یک لب بالایی باریک سبب تشدید لبخند لثه‌ای شده و با بیشتر نمایان کردن لثه بالایی سبب بدتر شدن مشکل می شود. این نوع از لبخند لثه ای را می توان به آسانی و به نحوی موثر با استفاده از تزریق ژل بوتاکس در ناحیه عضله لب بالا درمان نمود. این ماده فعالیت عضله ای که لب بالایی را بالا می برد را کم می کند.

از علل دیگر لبخند لثه‌ای کوچک بودن و مربعی شکل بودن دندان ها و پوشانده شدن میزان زیادی از آن ها توسط لثه‌ها است. در این حالت با جراحی زیبایی لثه و یا جراحی افزایش طول تاج می توان لبخند فرد را اصلاح نمود.

 • کانتور یا انحنای لثه‌ای شش دندان قدامی (جلویی) فک بالا نقش مهمی در زیبایی لبخند ایفاء می‌کند. کانتور لثه‌‌ای معمولا زنیت لثه‌ای (gingival zenith) نامیده می شود. برای تامین زیبایی لثه‌ها، مارجین‌ها یا لبه‌های لثه‌ای دو دندان ثنایای جلویی باید در یک سطح قرار داشته باشند. درعین حال مارجین‌های لثه‌ای این دو دندان باید کمی بالاتر از دو دندان ثنایای کناری و هم‌سطح با دندان‌های نیش باشند. مارجین‌های لثه‌ای دندان‌های ثنایای کناری 2-0.5 میلی‌متر پایین‌تر از دندان‌های ثنایای میانی و نیش‌ها قرار دارد.

در صورتی که چنین توازنی برقرار نباشد، با انجام جراحی‌ زیبایی لثه می‌توان لبه‌های لثه‌ای را تصحیح و متوازن کرد.

به طور کلی هر چقدر این عدم قرینگی به خط میانی دو دندان جلو نزدیک‌تر باشد، بیش‌تر قابل تشخیص خواهد بود. در نتیجه در دندان‌های خلفی (عقبی) لزوم این قرینه بودن کمتر خواهد بود. اما قرینه بودن کانتورهای دو دندان ثنایای میانی همیشه لازم است.

زیبایی میکرواستاتیک

زیبا سازی میکرواستتیک تمام مواردی را دربر می گیرد که باعث می شوند دندان ها در واقع مانند دندان به نظر برسند. این موارد شامل:

 • خصوصیات آناتومیک اولیه و جزئیات آناتومی ثانویه از مهم ترین این موارد هستند که مختص به هر دندان بوده و بازسازی آن ها بخصوص در دندان های قدامی که در طرح لبخند بیشتر به چشم می آیند بسیار اهمیت دارد.

 • نسبت طول به عرض دندان است که فرم کلی آن را مشخص می کند

 • رنگ دندان ها

 • میزان شفافیت دندان ها بخصوص در ناحیه ی لبه ی دندان های قدامی

در صورتی که فرم و تمامی خصوصیات آناتومی دندان ایده آل است، ولی دندان ها از رنگ مناسبی برخوردار نیستند، می توان از درمان بلیچینگ جهت بهبود رنگ استفاده کرد. و زمانی که هم رنگ و هم فرم دندان ها نیاز به تغییر دارند، بسته به شرایط دندان از درمان هایی مانند کامپوزیت ونیر، لمینت های سرامیکی و در بعضی از موارد از روکش استفاده می شود.

زیبایی ماکرواستاتیک

سه جنبه قبلی از عوامل تاثیرگذار بر طراحی لبخند، تنها بر روی یک مورد متمرکز بودند. انگار که دوربین زوم شده است و ما در نمایی نزدیک تنها می توانیم یک مورد را تشخیص دهیم. اما در زیبایی ماکرواستاتیک مانند این است که دوربین از سوژه فاصله گرفته و ما نمایی کلی تر را مشاهده می کنیم. به این معنا که زیبایی ماکرواستاتیک هنگام درنظر گرفتن چندین دندان کنار هم خود را نشان می‌دهد.

به تعبیری کلیت دندان ها در قاب‌های لثه‌ای و در ارتباط با چهره‌ی بیمار تصویری سه‌بعدی را ایجاد می‌کند. حالا در این تصویر سه‌بعدی آنچه اهمیت دارد نحوه‌ی چیدمان عناصر است.

اگر دندانها بسیار زیبا و خوش‌رنگ و آناتومیک باشند ولی چیدمان درستی نداشته باشند، این بی نظمی کل تصویر لبخند را تحت تاثیر قرارخواهد داد. مانند فردی که تک تک دندان‌هایش از نظر رنگ و فرم زیبا هستند ولی همین دندان ها وقتی کنار هم قرار می‌گیرند به دلیل بی نظمی لبخند زیبایی را بوجود نمی ‌آورند.

مهم ترین درمان برای این جنبه از زیبایی درمان ارتودنسی می باشد .

 چه اصولی سبب زیباتر شدن لبخند می گردند ؟

 تقارن (Symmetry)

در یک لبخند زیبا تقارن در دو طرف خط میانی صورت از اهمیت بالایی برخوردار است.

دو دندان ثنایای میانی فک بالا باید در اندازه، طول و شکل متقارن باشند.

 تراز افقی   (Horizental Alignment)

به طور ایده‌آل خط لبخند بهتر است تراز بوده و با خط افق موازی باشد.

 خط لبخند (Smile Line)

هنگام لبخند لبه دندان‌های فک بالا باید خط منحنی ایجاد شده توسط لب پایین را دنبال کند.

 پهنای لبخند (Smile Width)

در یک لبخند باریک، دندان‌های خلفی (عقبی) اغلب در سایه هستند و این باعث تشکیل مثلث‌های تاریکی در گوشه‌های دهان می‌شود. یک لبخند با پهنای بیشتر باعث می‌شود میزان ایده‌آلی از دندان‌ها از جلو به عقب دیده شوند که این مسئله لبخند را جذاب‌تر می‌کند.

 خط لثه (Gum line)

خط لثه بالاترین نقاط در سطح لثه‌ای دندان‌های فک بالا (زنیت لثه‌ای) را به هم وصل می‌کند. این خط در دو طرف دهان باید متقارن باشد.

به طور ایده‌آل این خط می‌تواند خط لب بالا را دنبال کند که باعث می‌شود میزان بسیار کمی از لثه دیده شود یا اینکه لب بالا در جایی قرار گیرد که میزان کمی از لثه‌ها در حد ۲ میلی‌متر دیده شود.

 نسبت طلایی (Golden Proportion)

نسبت طلایی که در طبیعت و در آثار هنری وجود دارد، در یک لبخند زیبا هم موجود است. این نسبت طلایی بین پهنای دندان‌های قدامی انسان (در صورتی که از روبرو دیده شود) و همچنین در نسبت طول به عرض یک دندان قدامی نرمال وجود دارد. زمانی که لبخند یک فرد از روبرو مشاهده می‌شود، پهنای هر دندان جلویی 60 درصد پهنای دندان مجاور آن است. به عنوان مثال نسبت ریاضی که بین دندان های ثنایای میانی، ثنایای کناری و نیش برقراراست: 0.6 -1 – 1.6 می باشد. رعایت این نسبت در بازسازی لبخند و در زیبایی آن بسیار موثر است.

 شکل لبه دندانی (Incisal Edge Configuration)

در یک لبخند جوان این شکل نامنظم است، در حالی که در لبخند افراد با سن بالاتر ظاهری تخت‌تر دارد.

 زوایای بین لبه دندان‌ها (Interincisal Angles)

زوایای بین لبه‌ای، فضاهای مثلثی کوچکی بین لبه دندان‌ها هستند. وجود این فضاها نمای طبیعی‌تری را به لبخند می‌بخشد.

 لب‌ها (Lips)

لب‌ها برای دندان حکم قاب برای یک تصویر را دارند. تقارن لب‌ها می‌تواند به ایده‌آل شدن لبخند کمک کند.

 لثه‌های سالم (Healthy Gums)

بافت لثه‌ها باید محکم و به رنگ صورتی روشن بوده و بدون تورم و خونریزی باشد.

6 پاسخ به "اصلاح طرح لبخند"

milad
سلام وقت شما به خیر ، معمولا طرح لبخند برای چند تا دندون انجام میشه ؟
  آرتمان درمان
  با سلام، تعداد دندان‎‌ها بسته به شرایط دندان‌ها، ارتباط دندان‌ها با لب‌ها و صورت و پهنای لبخند متفاوت خواهد بود. اما در اکثر مواقع هشت تا ده دندان در فک بالا و شش تا هشت دندان در فک پایین نیاز به درمان‌های زیبایی جهت طراحی لبخند دارند.
malihe
سلام دندونای نیشم بلندن و لبخندمو به هم ریختن . میشه با تراش کوتاهشون کرد جوری که حساس نشن ؟
  آرتمان درمان
  درود بر شما، بله می‌توان با اناملوپلاستی این کار را انجام داد که با تراش اندک و کاملا محافظه‌کارانه و محدود به مینای دندان صورت می‌گیرد و بسیاری از اوقات تغییر قابل توجهی در طرح لبخند ایجاد می‌کند.
homeira
– علاقه زیادی به خوردن تخمه دارم. جدیدا تصمیم گرفتم لبخندمو درست کنم. کامپوزیت یا لمینت کدومشو میتونم انجام بدم؟
  آرتمان درمان
  بعد از کارهای زیبایی و اصلاح طرح لبخند، حال با هر درمانی که انجام شود، جهت دوام و ماندگاری آن ها مراقبت‌هایی توصیه می‌شود و یکی از این توصیه‌ها، منع مصرف خوراکی‌های سخت است. خوردن تخمه نیروی متمرکز و نقطه‌ای روی کامپوزیت و لمینت وارد می‌کند و موجب شکستگی (fracture)، پریدگی (chipping) و ترک (crack) بر روی کامپوزیت و لمینت می‌شود. تفاوتی که بین این دو درمان وجود دارد این است که کامپوزیت بیشتر مستعد پریدگی است اما در صورت پریدگی یا شکستگی قابلیت تعمیر (repairable) راحت‌تری دارد. لمینت در برابر پریدگی مقاوم‌تر است ولی تعمیر آن دارای مراحل کاری بیشتر بوده و باند ضعیف‌تری دارد. طرح درمان نهایی را می‌توان پس از معاینه کلینیکی و مشاوره، به صورت قطعی تعیین نمود.
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید