همه آنچه که باید در مورد بهداشت دهان و دندان بدانیم !

28 اردیبهشت 99 کلینیک پیشگیری 0 نظر کاربران نوشته شده توسط آرتمان درمان

پکیج پیشگیری و مراقبتی بهداشت دهان و دندان به منظور پیشگیری از پوسیدگی یا caries free  شدن:

اگر چه حذف مکانیکی پلاک میکروبی با استفاده از مسواک و نخ دندان در پیشگیری از پوسیدگی و مشکلات لثه ای اهمیت فراوان دارد، اما  برای کنترل پوسیدگی های دندانی کافی نیست. به این منظور نیاز به استفاده از مکمل هایی شیمیایی چون فلوراید، زایلیتول، کلسیم و فسفات است. در عین حال داشتن رژیم غذایی مناسب برای رسیدن به این منظور ضروری است.

 در پروسه ی پیشگیری از پوسیدگی آیا نیاز به دندانپزشک داریم؟

90% بیشگیری از ایجاد پوسیدگی دندانی و بیماری های لثه ای به دستان خود ما قابل انجام بوده و با کسب اطلاعات کامل در مورد چگونگی رعایت بهداشت دهان و همچنین تصحیح عادات تغذیه ای قابل دستیابی است. تنها چکاپ های دوره ای از طریق معاینات کلینیکی و رادیوگرافی توسط دندانپزشک انجام می شود تا از بابت موثر بودن روند درمان اطمینان خاطر حاصل شود.

 اولین قدم برای بدون پوسیدگی شدن یا caries free شدن کدام است؟

اولین قدم در درمان های پیشگیری، حذف عامل ایجاد کننده ی بیماری های دندانی است. بیش از 90% بیماری های دندانی به علت تجمع پلاک میکروبی است و ایجاد بیماری های لثه ای و پوسیدگی دندان به دلیل حضور این بیو فیلم باکتریال است. پلاک میکروبی لایه ی نازک شیری رنگ و چسبنده و در ناحیه ی طوق (گردن) دندان ها و در مجاورت خط لثه ای است.   هدف از مسواک زدن و نخ زدن، حذف پلاک میکروبی و بهداشت و سلامت دهان و بدن است.  برای رسیدن به این هدف اولین گام را باید محکم برداشت.

 آیا تعداد دفعات وزمان مسواک و نخ زدن برای همه ی افراد یکسان است؟

بسته به وجود و یا عدم وجود پوسیدگی و مشکلات لثه  ای در دهان، تعداد دندان هایی که روکش شده و یا ترمیم شده اند و همچنین وجود فاکتورهای مستعدکننده چون ارث، مصرف سیگار و … تعداد دفعات و زمان مسواک و نخ زدن در افراد مختلف متغیر است.

با انجام صحیح بهداشت دهان و برداشت کامل پلاک میکروبی ، حس خوب و خوشایندی ایجاد می شود که تجربه ی همین حس خوب می تواند مبنای ایجاد یک عادت صحیح در طولانی مدت باشد.

 روند پیشگیری طی چه پروسه ای قابل انجام است؟

یکی از اهداف اصلی در این مجموعه کمک به کلیه ی افراد تا رسیدن به مرحله ی caries free شدن و یا بدون پوسیدگی شدن و ماندن در این وضعیت است. جهت رسیدن به این منظور از سه طریق جهت کنترل پوسیدگی باید اقدام شود:

  • روش مکانیکی

  • روش شیمیایی

  • روش خوراکی

که آموزش های مربوط به هر کدام از آنها در اختیار شخص قرار می گیرد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید