کیست استخوان فک، عوارض و روش درمان آن

29 اردیبهشت 99 اندو خدمات آرتمان درمان 0 نظر کاربران نوشته شده توسط آرتمان درمان

کیست استخوان فک، عوارض و روش درمان آن

کیست استخوان فک چیست؟ و روش درمان کیست یا عفونت های استخوان فک

کیست‌ها ممکن است در مناطق مختلفی از بدن تشکیل شوند. کیست‌های اطراف دهان می‌توانند در زیر پوست، زیر لایه پوشاننده دهان، در غدد بزاقی و درون استخوان فک تشکیل شوند.

 انواع کیست استخوان فک

انواع کیست استخوان فک شامل موارد زیر هستند:

  • شایع‌ترین نوع آن، کیست پری آپیکال است. این نوع کیست اطراف ریشه دندان‌ها و معمولا در نتیجه عفونت مزمن تشکیل می‌شود.

  • از انواع دیگر کیست‌ها می‌توان به کیست اطراف دندان عقل اشاره کرد.

  •  آخرین گروه شایع از کیست‌های فک، کیست‌های ادنتوژنیک هستند که از سلول‌های تشکیل دهنده دندان ایجاد می‌شوند.

 عوارض کیست‌های عفونی

در صورتی که کیست عفونی شود می‌تواند بسیار دردناک باشد. کیست‌ها ممکن است خیلی بزرگ شوند به طوری که به دندان‌های مجاور آسیب زده و موجب لق شدن آن‌ها شوند. همچنین کیست‌‌های خیلی بزرگ می‌توانند در فک گسترش یابند و در موارد نادر به حدی بزرگ شوند که منجر به شکستگی فک شوند.

 تشکیل کیست در دندان مولر سوم (دندان عقل)

دندان‌های نهفته مولر سوم (دندان عقل)ممکن است کیستیک شوند (توسط یک غشا یا کیست احاطه شوند) و موجب از بین رفتن استخوان فک اطراف و ایجاد عفونت شوند. تاج دندان نهفته در زیر لثه نه تنها موجب شکل‌گیری کیست می‌شود، بلکه می‌تواند مشکلاتی مثل عفونت و بیماری لثه را ایجاد کند.

 درمان کیست‌های استخوان فک

در مواردی که تصمیم بر نکشیدن دندان عقل نهفته باشد، معاینات باید به صورت دوره‌ای از طریق اشعه ایکس انجام شود. انجام این کار به دندانپزشک این امکان را می‌دهد که فیلم‌های قبلی و فعلی را در جستجوی تغییراتی که نشان دهنده شکل‌گیری کیست است، مقایسه کند. اگر نشانه‌های آسیب‌شناسی مشاهده شد (در مراحل اولیه اغلب با استفاده از معاینه اشعه ایکس)، دندان مربوطه باید کشیده شود و کیست دندان توسط پاتولوژیست ارزیابی شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید