آشنایی با رایج ترین انواع پروتز ایمپلنت دندان

21 اسفند 02 ایمپلنت دندان خدمات آرتمان درمان 0 نظر کاربران نوشته شده توسط آرتمان درمان

ایمپلنت دندانی انقلابی در دندانپزشکی ایجاد کرده و راه حلی طولانی مدت برای افرادی که به دنبال جایگزینی دندان های از دست رفته خود هستند ارائه می دهد. مهم ترین بخش هر واحد ایمپلنت دندانی، پایه یا فیکسچر است و بعد از آن پروتزهایی هستند که بر روی پایه قرار داده می شوند. در این مقاله کاری به پایه یا فیکسچر نداریم، اما در عوض به بررسی انواع پروتز ایمپلنت می پردازیم و سعی می کنیم مزایا و تأثیر این پروتزها در افرادی که اقدام به کاشت دندان می کنند را مورد بررسی قرار می دهیم.

درک مفهوم پروتز ایمپلنت: یک مرور کلی

اگر با ایمپلنت دندان آشنا باشید همانطور که در مقدمه نیز اشاره شد احتمالا می‌دانید که آن ها از اجزای مختلف تشکیل می شوند. مهم ترین بخش ها پایه یا فیکسچر، اباتمنت و پروتز ایمپلنت هستند.

بخش های مختلف ایمپلنت

به طور کلی وقتی صحبت از ایمپلنت های دندانی می شود، پروتز یک عنصر ضروری در ساختمان آن ها به شمار می رود. پروتزهای ایمپلنت، ترمیم های دندانی سفارشی هستند که به طور ایمن به ایمپلنت دندانی متصل می شوند و جایگزینی طبیعی برای تاج دندان از دست رفته هستند. آنها با دقت ساخته شده اند تا به طور یکپارچه با دندان های دیگر بیمار هماهنگ شده و طرح لبخندی زیبا را ایجاد کنند.

آشنایی با انواع پروتزهای ایمپلنت: راه حل های متناسب با نیازهای فردی

پروتزهای ایمپلنت انواع مختلفی دارند که هر کدام در موقعیت های مختلف و برای برطرف کردن نیازهای خاص بیمار طراحی و اجرا می شوند. مهم ترین انواع پروتز دندان عبارتند از:

روکش دندان (پروتز ایمپلنت تک دندان)

برای بیمارانی که تنها یک دندان خود را از دست داده اند، از روکش دندان به عنوان پروتز ایمپلنت استفاده می شود. در واقع در چنین مواردی پس از جوش خوردن فیکسچر به استخوان فک، روکش دندان به عنوان پروتز روی آن نصب می شود. روکش ایمپلنت دندان ویژگی های تاج واقعی خودمان را تقلید می کند و ظاهری طبیعی به طرح لبخند می بخشد.

عکس روکش ایمپلنت

انواع روکش ایمپلنت می تواند شامل موارد زیر باشد:

بریج بر پایه ایمپلنت

در مواردی که چندین دندان مجاور از دست رفته باشد، یک بریج دندانی با پشتیبانی از ایمپلنت وارد عمل می شود. این پروتز از ایمپلنت های دندانی به عنوان تکیه گاه برای خود استفاده می کند و فاصله ایجاد شده در نبود دندان ها را پوشش می دهد.

عکس پروتز دندان بریج

بریج دندانی متکی بر ایمپلنت، افراد را از کاشت چندن ایمپلنت در یک بخش از فک بی نیاز می کند و می تواند نیاز به پروتزهای پارسیل متحرک (دندان مصنوعی تکه ای) را از بین ببرد. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که بریج متکی بر ایمپلنت پروتز ثابت در نظر گرفته می شود چون کاملا فیکس می شود.

اوردنچرها

اوردنچر یکی از بهترین انواع پروتز ایمپلنت دندان است. این پروتز یک انتخاب عالی برای بیمارانی است که تمام (یا بیشتر) دندان های خود را از دست داده اند. این نوع پروتز ایمپلنت شامل اتصال یک دست دندان مصنوعی کامل بسیار باکیفیت به ایمپلنت‌های دندانی است که در مقایسه با پروتزهای معمولی، ماندگاری و پایداری بهتری ایجاد می‌کند. اوردنچر راحتی، تکلم و توانایی جویدن را افزایش می دهد و اعتماد به نفس زیادی به افراد می بخشند.

عکس پروتز دندان اوردنچر

بیشتر بخوانید: پروتز کامل دندان چیست؟ (پاسخ به سوالات رایج درباره آن)

مزایای پروتز ایمپلنت دندان چیست؟ (فراتر از زیبایی)

موارد زیر برخی از مهم ترین مزایای انواع پروتز ایمپلنت دندان هستند:

  • ظاهر طبیعی: پروتزهای ایمپلنت با دقت طراحی شده اند تا شبیه دندان های طبیعی باشند و به افراد این امکان را می دهند تا لبخندی زیبا و مطمئن را به دست آورند.
  • عملکرد پیشرفته: برخلاف پروتزهای متحرک، پروتزهای ایمپلنت به طور ایمن به ایمپلنت‌های دندانی متصل می‌شوند و ثبات بالایی را فراهم کرده و به افراد اجازه می‌دهند بدون محدودیت از غذاهای مورد علاقه خود لذت ببرند.
  • طول عمر: با مراقبت و نگهداری مناسب، پروتزهای ایمپلنت می‌توانند سال‌ها دوام بیاورند و یک راه‌حل جایگزین بسیار بادوام و قابل اعتماد ارائه دهند.
  • حفظ استخوان فک: ایمپلنت‌های دندانی که همراه با پروتزها استفاده می‌شوند، استخوان فک را تحریک می‌کنند و به جلوگیری از تحلیل استخوان و حفظ ساختار صورت کمک می‌کنند.

آیا می توان پروتزهای ایمپلنت را مانند دندان های طبیعی مسواک زد و تمیز کرد؟

بله آن ها را می توان مانند دندان های طبیعی مسواک زد و تمیز کرد. در نظر گرفتن اقدامات منظم مرتبط با بهداشت دهان، از جمله مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، برای حفظ سلامت و طول عمر پروتزهای ایمپلنت ضروری است.

مسواک زدن پروتز دندان اوردنچر

هزینه پروتز دندان بر پایه ایمپلنت چقدر است؟

هزینه هر پروتز متفاوت است زیرا مراحل ساخت و نصب هر یک با هم فرق می کند بنابراین نمی توان قیمت دقیقی برای پروتزهای ایمپلنت تعیین کرد. تنها بعد از معاینه توسط یک متخصص ترمیمی و زیبایی و یا متخصص پروتزهای دندانی می توان درباره برآورد هزینه ها صحبت کرد.

آیا دیر گذاشتن روکش ایمپلنت باعث ایجاد مشکل برای ایمپلنت  شخص می شود؟

بهتر آن است که در اسرع وقت و مطابق زمانبندی که متخصص ایمپلنت شما تعیین می کند برای تهیه روکش ایمپلنت خود نزد یک متخصص ترمیمی و زیبایی دندان اقدام کنید. اگر فاصله زیادی بین مراحل بی افتد احتمال آسیب به ایمپلنت وجود خواهد داشت.

پاسخ به سایر سوالات متداول درباره انواع پروتز ایمپلنت دندان

تفاوت پروتز و ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت در واقع خودش نوعی پروتز دندانی ثابت است که جایگزین ریشه دندان هایش از دست رفته می شود. پروتزهای دیگر نیز که در این صفحه به آن پرداخته شد جایگزینی برای تاج از دست رفته هستند.

چه مدت طول می کشد تا پروتز ایمپلنت دریافت کنید؟

به طور کلی مدت زمان درمان های ایمپلنتی بسته به هر مورد متفاوت است. ممکن است چندین ماه طول بکشد تا ایمپلنت به فک جوش بخورد و دوره بهبودی کامل شود و پس از آن پروتز سفارشی نصب شود. برای مورد اختصاصی شما، باید در خصوص مراحل دریافت پروتز ایمپلنت با دندانپزشک یا متخصص ایمپلنت خود صحبت کنید.

آیا استفاده از پروتزهای ایمپلنت راحت و بی دردسر است؟

بله، این پروتزها با در نظر گرفتن راحتی بیمار طراحی شده اند. آنها با دقت نصب و تنظیم شده اند و بیمار با آن ها راحت خواهد بود.

قالب گیری پروتز ایمپلنت دندان در چه مرحله ای از درمان انجام می شود؟

بعد از معمولا بعد از جراحی کاشت ایمپلنت (مدتی بعد از آن) در صورتی که تا حدودی بهبودی حاصل شده باشد قالبگیری پروتز ایمپلنت انجام شده تا بعد از آماده شدن پروتز طی آخرین مرحله پروتز نصب شده و تمام مراحل درمان به اتمام برسد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید