ایمپلنت های دندانی اوردنچر، و میزان رضایت بیماران

انواع ایمپلنت‌های دندانی اوردنچر و میزان رضایت بیماران و زمان انجام آن

در مواردی که تعداد زیادی از دندان‌های فرد از بین رفته یا نیاز به جایگزینی دارند، اوردنچر نسبت به ایمپلنت‌های جایگزین تک دندان، راه حل مقرون به صرفه‌تری است. ایمپلنت اوردنچر یک پروتز دندان مصنوعی است که توسط ایمپلنت‌های دندانی طی جراحی در فک شما قرار داده می‌شود.

ایمپلنت با ثبات و استحکام بالایی از دنچر (دندان مصنوعی) محافظت می‌کند و نسبت به دندان‌های مصنوعی سنتی مزایای بسیاری دارد. اوردنچر بسته به شرایط استخوان، لثه و سایر فاکتورها، با تعداد متفاوتی از ایمپلنت طراحی می‌شود.

انواع ایمپلنت‌های دندانی اوردنچر

سه نوع اصلی ایمپلنت اوردنچر وجود دارد:

 ایمپلنت نگهدارنده (Implant-Retained) – محافظ لثه

در این حالت اوردنچر به طور مستقیم روی لثه شما قرار گرفته و به ایمپلنت‌هایی که در فک بالا یا پایین قرار دارند، متصل می‌شود. این نوع اوردنچر قابل در آوردن است و از طریق اتصالات محکم و ثابت موجود در دنچر به ایمپلنت متصل می‌شود.

 نوار نگهدارنده (Bar-Retained) – محافظ ایمپلنت

در این حالت اوردنچر به اتصالات روی یک نوار فلزی وصل می‌شود که این نوار فلزی طی جراحی به ایمپلنت‌های فک بالا یا پایین متصل می‌شود. این نوع اوردنچر قابل در آوردن است و از طریق اتصالات ثابت موجود در دندان مصنوعی درون نوار فلزی محکم می‌شود.

 ایمپلنت ثابت

در این حالت اوردنچر مستقیما به ایمپلنت‌های قرار داده شده در فک بالا یا پایین متصل می‌شود. این نوع اوردنچر فقط توسط دندانپزشک قابل برداشتن است. این حالت بیشترین شباهت را به دندان‌ها و لثه طبیعی دارد.

 اطلاعات بیشتر درباره ایمپلنت‌های دندانی اوردنچر

 آیا شما کاندید مناسبی برای این نوع درمان هستید؟

به طور کلی اگر فردی به اندازه‌ای سالم باشد که بتوان دندانش را کشید، کاندید مناسبی برای قرار دادن ایمپلنت اوردنچر است. کاندیدهای بالقوه اوردنچر افرادی هستند که از عدم ثبات دندان‌های مصنوعی خود ناراضی‌اند، همچنین افراد بی‌دندان با شرایط دندانی خیلی پیچیده که نمی‌توانند به طور موفقیت‌آمیزی پروتزهای ثابت یا متحرک را در دهان نگه دارند. تحقیقات نشان داده که افزایش سن یا پوکی استخوان نیز مانعی برای بهبودی یا اتصال موفقیت‌آمیز ایمپلنت نیست.

 رضایت بیماران به چه میزان است؟

مطالعات، افزایش رضایت بیماران و نیز بهبود کیفیت زندگی آن‌ها را هنگام استفاده از اوردنچر متصل به ایمپلنت نسبت به دندان‌های مصنوعی معمولی نشان می‌دهد.

 تکمیل فرآیند درمان چقدر طول می‌کشد؟

مراحل درمان از آغاز تا پایان می‌تواند طی ۳ تا ۴ ماه کامل شود. قرار دادن ایمپلنت دندانی نیز بدون هیچگونه بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید