جراحی دندان های نهفته و نیمه نهفته، و چگونگی درمان آن

29 اردیبهشت 99 پریو خدمات آرتمان درمان 0 نظر کاربران نوشته شده توسط آرتمان درمان

جراحی دندان‌های نیمه نهفته و نهفته (دندان عقل) و چگونگی درمان آن

دندان‌های نهفته به حالتی گفته می‌شود که در آن، دندان قادر به قرار گرفتن در موقعیت طبیعی خود نیست. رایج‌ترین نوع دندانی که نهفته می‌شود، مولر سوم (دندان عقل) است.

 چرا نهفتگی دندان مهم است؟

دندان‌ها برای داشتن ظاهر و عملکرد مناسب باید در موقعیت طبیعی خود رشد کنند. در حالتی که در آن یک یا چند دندان نهفته می‌شود، نه تنها عملکرد آن دندان بلکه عملکرد و ظاهر سایر دندان‌ها نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
اینکه آیا همه دندان‌های نهفته باید درمان شوند، هنوز مورد بحث است. دندانپزشک و تیم پزشکی فک و صورت می‌توانند مزایا و معایب وجود دندان نهفته یا درمان آن را که معمولا به صورت جراحی است، برای شما توضیح دهند.
در صورتی که دندان‌های نهفته درمان نشوند، برخی از آن‌ها می‌توانند منجر به بروز مشکلات متوسط یا شدید مثل پوسیدگی، عفونت، بیماری‌های لثه و کیست‌های دندانی شوند- اما همه این موارد می‌تواند توسط دندانپزشک بررسی شده و تحت مراقبت قرار گیرد.

 انواع مختلف دندان‌های نهفته کدام است؟

۱) نهفتگی با بافت نرم- حالتی است که در آن دندان تنها با یک لایه از بافت لثه پوشیده شده است.

 

۲) نهفتگی جزئی با استخوان- شامل دندان‌هایی است که بخش بالایی آن‌ها نه تنها توسط بافت لثه پوشیده شده بلکه بخشی از استخوان نیز دندان را احاطه کرده است.

۳) نهفتگی کامل با استخوان- در این حالت دندان نهفته به طور کامل توسط استخوان فک احاطه شده است (برداشتن دندان‌های عقل در این حالت سخت‌تر از حالت‌های قبلی است).

 نهفتگی با بافت نرم چگونه درمان می‌شود؟

برای حل این مشکل دندانپزشک برشی در بافت لثه پوشاننده ایجاد می‌کند و همانند یک فلپ بافت را برمی‌گرداند. در این حالت دندان نهفته در معرض دید قرار می‌گیرد و می‌تواند به راحتی برداشته شود (احتمالا فقط با روش‌های معمول کشیدن دندان). سپس فلپ لثه بسته شده و با استفاده از بخیه در جای خود قرار داده می‌شود.

 نهفتگی جزئی با استخوان چگونه درمان می‌شود؟

بافت لثه باید به صورت فلپ برگردانده شود تا دندان در معرض دید قرار گیرد. هر مقدار استخوان که در سر راه برداشت دندان وجود دارد باید تراشیده شود. سپس دندان برداشته شده، بافت فلپ مجددا سر جای خود قرار داده شده و بخیه زده می‌شود.

 نهفتگی کامل با استخوان چگونه درمان می‌شود؟

مراحل کلی آن مشابه با روش درمان نهفتگی جزئی با استخوان است، گرچه در این حالت باید مقدار بیشتری استخوان تراشیده شود. برش دندان به قطعات کوچکتر که بعدا هر کدام به صورت جداگانه برداشته می‌شوند نیز در همه موارد و اغلب در این نوع نهفتگی ممکن است انجام شود.

 آیا می‌توان از نهفته شدن دندان جلوگیری کرد؟

هیچ راهی برای جلوگیری از ایجاد دندان نهفته وجود ندارد. اما با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می‌توان از ایجاد پوسیدگی در این دندان‌ها جلوگیری کرد.

 علائم دندان نهفته چیست؟

علائم آن شامل موارد زیر هستند:

۱) تورم لثه در بخش پشتی دهان

۲) مشکل در باز کردن فک

۳) بوی بد دهان

۴) مزه بد در دهان

۵) درد هنگام باز کردن دهان

۶) درد هنگام جویدن یا گاز زدن

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید