آشنایی با دندانپزشک ترمیمی دندان و کارهایی که انجام می‌دهد

دندانپزشکی ترمیمی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که بر ترمیم دندان‌های آسیب دیده یا جایگزینی دندان‌هایی که از دست رفته‌اند تمرکز دارد. دندانپزشک ترمیمی یا دندانپزشکان ترمیم دندان در درجه اول پوسیدگی دندان‌ها را برداشته و آن را ترمیم می‌کنند و سپس در کنار آن، سایر مشکلات و بیماری‌های دهان و دندان را معالجه می‌کنند. آنها همچنین در معالجه بیمارانی که به دلیل تروما یا آسیب‌دیدگی به ترمیم دندان نیاز دارند، تخصص دارند.

دندانپزشکی ترمیمی یک شاخه تخصصی و چندجانبه است

این شاخه از دندانپزشکی همچنین شامل معالجه برخی از مشکلات و معضل‌هایی می‌شود که در سایر رشته‌های مهم دندانپزشکی مانند اندودنتیکس، پروستودنتیکس و پریودنتیکس به درمان آن ها اقدام می‌شود. این موضوع به این دلیل است که بسیاری از بیماران به مراقبت‌های چند جانبه دندانپزشکی نیاز دارند. به این معنی که برخی از مشکلات دندانپزشکی ممکن است برای درمان به بیش از یک متخصص نیاز داشته باشند.

دندانپزشک ترمیمی دندان کیست؟

در حالی که دندانپزشکی ترمیمی دندان در حال حاضر توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا به عنوان یک تخصص دندانپزشکی شناخته نشده است، اما دندانپزشکان عمومی بدون آموزش‌های اضافی و یا مجوزهای خاص، قادر به انجام بسیاری از پروسه‌ها و روش‌های ترمیم دندان هستند. اینکه چه دندانپزشکی پروسه‌های دندانپزشکی ترمیمی دندان را انجام می‌دهد بستگی به سطح دشواری پروسه دارد. با این حال بسیاری از پروسه‌های این رشته از جمله پر کردن دندان، روکش دندان، قرار دادن تاج، بریج یا پل دندانی، پروتز کامل و پارسیل و ایمپلنت دندان توسط متخصص پروتز دندان یا پروستودنتیست انجام داده می‌شود.

 کار اصلی هر دندانپرشک ترمیمی دندان چیست؟

دندانپزشکی ترمیمی

 1. ترمیم دندان

بیشتر دندانپزشکانی که به نوعی دندانپزشک ترمیمی شناخته می‌شوند سعی می‌کنند قبل از نیاز به روش‌های جایگزین دندان مانند انواع قرار دادن پروتز، ایملپنت دندان و …، دندان‌های طبیعی شما را در حالت سالم حفظ کنند. و در صورت آسیب، آن‌ها را تا آنجا که ممکن است ترمیم کنند. برای مثال، زمانی که پوسیدگی دندان باعث شده بخش زیادی از دندان از بین برود، یک دندانپزشک ترمیمی سعی می‌کند که با کمک انواع مواد پر کننده دندان اقدام به ترمیم دندان پوسیده کند تا بتواند دندان را حفظ کند.

 1. جایگزینی دندان‌های از دست رفته

متخصص دندانپزشکی پروتز (پروستودنتیست) اغلب به عنوان دندانپزشک ترمیمی شناخته می‌شود. هدف این دندانپزشک این است که دندان‌های طبیعی شما را تا حد ممکن در جایگاه طبیعی خودشان حفظ کند. اگر دندان‌ها از بین بروند، جایگزین دندان‌های از دست رفته با ایمپلنت دندان، پل دندانپزشکی، پروتز دندان کامل یا پارسیل برای حفظ سلامت داخل دهان و عملکردهای دهانی از اهداف دیگر دندانپزشکان ترمیمی دندان است.

آشنایی با انواع پروسه‌های دندانپزشکی ترمیمی

چند نوع مختلف ترمیم دندان وجود دارد که دندانپزشک ترمیمی شما ممکن است برای ترمیم و حفظ دندان‌هایتان به شما پیشنهاد کند. این روش‌ها شامل پر کردن دندان، روکش دندان، تاج دندانپزشکی، پل و بریج، پروتز و ایمپلنت می باشد.

پر کردن دندان

پر کردن دندان

یک دندانپزشک ترمیمی دندان میتواند برای ترمیم دندان‌های پوسیده و آسیب دیده از انواع مواد پرکننده دندان شامل آمالگام، طلا، کامپوزیت، سرامیک و …. استفاده کند. کامپوزیت دندان به عنوان یک ماده ترمیم کننده تا حد زیادی جایگزین پرکننده‌های آمالگام شده است. کامپوزیت دندان، رزین بسیار سختی است که می‌تواند به راحتی دندان‌های پوسیده را ترمیم کند و طول عمر دندان را بالا ببرد. استفاده از پر کننده‌های کامپوزیتی به ترمیم دندان کمک می کند و با برگرداندن قدرت و ظاهر طبیعی به دندان‌ها میتوانند یک پروسه قابل اعتمال برای حفظ دندان باشند.

روکش‌ یا ونیر دندان

روکش‌ یا ونیر دندان

ونیر دندان لایه‌ای از مواد (لمینت دندان یا کامپوزیت) است که هم‌رنگ دندان بوده و تا حد زیادی شبیه به مواد پر کننده کامپوزیت دندان هستند. روکش دندان اغلب به سطوح قدامی دندان‌های جلو متصل می‌شود و ترمیم مناسبی برای بهبود ظاهر دندان‌هایی است که دچار شکستگی، ترک خوردگی، لب پر شدن، تغییر رنگ دائمی و یا کج شدگی هستند.

تاج دندان

تاج دندان

تاج یا (Crown) به شکل تاج دندان شما است که روی لثه‌ ها سوار شده است. از تاج ها زمانی استفاده می‌شود که تاج طبیعی دندان‌های شما دچار ترک خوردگی شده و یا آسیب زیادی دیده است. برای حفظ دندان و بازگرداندن عملکرد آن، بخش زیادی از تاج دندان واقعی شما را تراش می‌دهند و یک تاج مصنوعی دندانپزشکی از جنس مواد باکیفیتی مانند طلا یا زیرکونیا یا سرامیک روی دندان قرار می‌دهند. تاج‌ها شکل، اندازه، قدرت و ظاهر تاج واقعی شما را دارند.

پل و بریج

یک دندانپزشک ترمیمی خوب با کمک بریج‌ها می‌تواند فواصل بین دندانی را پر کند. در واقع زمانی که دندان یا دندان‌هایی از بین می‌روند و جای خالی آن‌ها روی لثه‌ها باقی می‌ماند می‌توانیم با کمک بریج ‌ها که در نقش پل هستند جای خالی‌شان را پر کنیم.

کاشت ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزین دندان است که می‌تواند عملکرد و زیبایی دندان را به شخص بازگرداند. به نسبت سایر روش‌های جایگزین و ترمیم دندان، استفاده از ایمپلنت‌ها بسیار کاربردی‌تر و البته هزینه‌برتر است. در این روش یک پیچ تیتانیومی به عنوان ریشه دندان وارد استخوان فک می‌شود سپس سایر اجزای ایمپلنت روی آن پیچ سوار می‌شوند.

پروتزها

پروتزهای دندانپزشکی یا به اصطلاح عامیانه “دندان مصنوعی” جایگزین‌های ارزان قیمت‌تری برای دندان‌های از دست رفته هستند. دو نوع پروتز کامل و پارسیل وجود دارند که هر کدام در موارد خاصی توسط دندانپزشک ترمیمی بکار برده می‌شوند.

باندینگ دندان

پروسه باندینگ دندان شامل استفاده از رزین‌های کامپوزیتی است. یک دندانپزشک ترمیمی خوب در اصل می تواند با کمک باندینگ دندان حفره‌ها را پر کند، دندان‌های شکسته یا ترک خورده را ترمیم کند و دندان هایی که دچار تغییر رنگ شده اند را به خوبی بپوشاند. باندینگ دندان همچنین فاصله بین دندان‌ ها را به خوبی پر می‌کند و بنابراین یکی از بهترین روش‌های بستن فاصله بین دندان ‌ها است. بسته به نیاز بیمار و مراجع، به طور کلی سه روش مختلف باندینگ دندان به صورت زیر وجود دارد:

 • باندینگ غیرمستقیم (indirect dental bonding)
 • باندینگ کامپوزیت ونیر (composite veneer bonding)
 • و کامپوزیت باندینگ (composite bonding)

اینله و انله

اینله و انله یا (nlays و onlay) روش‌های جزئی اما کاربردی ترمیم دندان هستند که در آن‌ها از مواد همرنگ دندان یا طلا برای ترمیم بخش‌های آسیب دیده یا از دست رفته دندان استفاده می‌شود. روش‌های اینله و انله کمی تهاجمی‌تر از پروسه قرار دادن تاج هستند و از مواد ترمیمی غیرمستقیم تشکیل شده‌اند. به عبارت دیگر، مواد بکار رفته در اینله و انله دندان در لابراتوارهای دندانپزشکی ساخته شده و بعد از آماده شدن جهت ترمیم دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مواد بکار رفته در دندانپزشکی ترمیمی دندان کدامند؟

یک دندانپزشک ترمیمی برای ترمیم دندان‌ها از مواد و متریال‌های خاصی استفاده می‌کند. مهم‌ترین متریال‌های بکار رفته در این خصوص عبارتند از:

 • انواع فلزات
 • آلیاژ آمالگام
 • پلیمرها
 • سرامیک
 • کامپوزیت‌ها
 • سیمان گلاس آیونومر
 • و …

تفاوت دندانپزشکی عمومی با دندانپزشکی ترمیمی دندان چیست؟

دندانپزشکان عمومی مشکلات دندانپزشکی مرتبط با درد، ناراحتی و بهداشت دهان و دندان را برطرف می‌کنند. برخی از روش‌های انجام شده در دندانپزشکی عمومی شامل روت کانال تراپی یا درمان ریشه دندان، کشیدن دندان و پر کردن حفره‌ها است. دندانپزشکان عمومی همچنین می‌توانند طیف محدودی از روش‌های زیبایی دندان مانند سفید کردن دندان‌ها و باندینگ دندان را انجام دهند. برخی از دندانپزشکان عمومی با کسب تجربه و انجام گسترده پروسه‌های ترمیم دندان می‌توانند تحت عنوان دندانپزشک ترمیمی خوب نیز شناخته شوند.

دندانپزشکی ترمیمی زیبایی

تفاوت دندانپزشک زیبایی دندان با دندانپزشکی ترمیمی چیست؟

دندانپزشکی زیبایی و دندانپزشکی ترمیمی از برخی مواد و روش های مشابه استفاده می‌کنند. اما تفاوت‌هایی اساسی بین آن‌ها وجود دارد. اگر هدف از انجام یک پروسه، بیشتر جنبه درمانی و حفظ دندان باشد، آن پروسه جزء دندانپزشکی ترمیمی شناخته می‌شود. حتی اگر بحث زیبایی باشد ولی دندان ترمیم شود آن پروسه را یک متخصص دندانپزشک ترمیمی دندان انجام می‌دهد.

دندانپزشک زیبایی دندان اغلب برای طراحی یا اصلاح طرح لبخند شناخته می‌شود و هدفش بیشتر بهبود ظاهر لبخند است. این دندانپزشک عیوب ظاهری دندان را برطرف کرده و به درخشش لبخند افراد کمک می‌کند. نمونه‌هایی از درمان‌های زیبایی دندان شامل نصب انواع ونیر دندان و سفید کردن یا بلیچینگ دندان ها است. این روش‌های درمانی به دلیل اینکه انتخابی هستند و از نظر پزشکی لازم نیستند زیبایی یا کازمتیک محسوب می‌شوند.

چنانچه اگر مایل هستید از خدمات کلینیک دندانپزشکی ( آرتمان درمان ) بهرمند شوید روی لینک درخواست نوبت آنلاین دندانپزشکی کلیک کنید

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید