همه چیز درباره دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی دندان

دندانپزشک ترمیمی دندان
13 مرداد 01 مقالات 0 نظر کاربران نوشته شده توسط آرتمان درمان

مردم اغلب، دندانپزشکان عمومی را می‌شناسند. بسیاری نیز با متخصصان دندانپزشکی مانند ارتودنتیست‌ها، پریودنتیست‌ها، متخصصان دندانپزشکی کودکان، متخصصان پروتز، جراحان دهان و دندان نیز آشنا هستند، اما شناخت چندان زیادی از متخصص ترمیمی و زیبایی دندان ندارند. در این صفحه تلاش شده تا درباره این متخصص توضیحاتی ارائه شود و مراجعان را با خدماتی مانند اصلاح طرح لبخند که دندانپزشک حوزه ترمیمی و زیبایی انجام می‌دهد بیشتر آشنا کنیم.

متخصص ترمیمی و زیبایی دندان کیست؟

به طور معمول دندانپزشکان بعد از 6 تا 7 سال تحصیل، دوره عمومی دندانپزشکی را به اتمام می‌رسانند. آن‌ها بعد از اتمام این دوره و سپری کردن طرح دندانپزشکی، می‌توانند شمار زیادی از مسائل دهان و دندان را تشخیص داده و درمان کنند. آن‌ها همچنین بر روی پیشگیری مشکلات دهان و دندان متمرکز هستند.

در صورت تمایل، دندانپزشکان عمومی می‌توانند، پس از قبول شدن در آزمون‌ دستیاری، وارد یکی از شاخه‌های دندانپزشکی شوند. آن‌ها پس از گذراندن 3 تا 4 سال آموزش تخصصی، به عنوان متخصص دندانپزشک شناخته شوند. متخصص ترمیمی و زیبایی نیز در واقع یک دندانپزشک عمومی است که به مدت 3 تا 4 سال مباحث تخصصی مربوط به ترمیم دندان را می‌آموزد. این دندانپزشک، همچنین می‌آموزد تا علاوه بر حفظ، بهبود و یا بازیابی عملکرد دندان‌ها، برای زیبایی آن‌ها اقدامات تخصصی لازم را انجام دهند.

تفاوت دندانپزشک زیبایی با متخصص ترمیمی و زیبایی دندان چیست؟

دندانپزشک زیبایی اغلب یک دندانپزشک عمومی و غیرمتخصص است که اقدام به انجام برخی از درمان‌های زیبایی محدود مانند بلیچینگ، لمینت، ونیر کامپوزیت و … می‌کند. این دندانپزشک بر حسب تجربه یا علاقه‌ای که به دندانپزشکی زیبایی دارد، اقدام به انجام درمان های زیبایی می کند.

اگر به تابلوها یا سربرگ و نسخه‌های این دندانپزشکان توجه کنید احتمالا واژه زیبایی روی آن‌ها در کنار نام دندانپزشک درج شده باشد، اما از نظر سازمان نظام پزشکی آن‌ها اجازه درج کلمه متخصص در کنار نام خود را ندارند زیرا آن‌ها دندانپزشک عمومی هستند.

ترمیم و زیبایی دندان مهمترین اقدامات هر متخصص ترمیمی و زیبایی دندان

“ترمیم دندان” و “زیبایی دندان” دو بخش اصلی این تخصص هستند که نه تنها از هم جدا نیستند بلکه گاها به یک اندازه مهم هستند. هرچند که عمده فرآیندهای انجام شده در این رشته تخصصی زیبایی دندان است، اما برخی اوقات، انجام این فرآیندها تنها جنبه زیبایی ندارد و باعث تقویت و افزایش سلامتی دندان می‌شود.

به عنوان مثال در خصوص پر کردن دندان ها، پرکردگی همرنگ دندان شاید از نظر زیبایی نسبت به پرکردگی‌های فلزی قابل توجه‌تر باشد و شکل دندان را زیباتر کند، اما به دلیل اینکه نیاز کمی به تراشیدن بافت دندان دارد، برای حفظ سلامتی دندان بسیار مفید است. دندانپزشکی زیبایی همچنین ممکن است شامل روش‌های درمانی باشد که سبب استحکام بیشتر دندان در برابر شکست می‌شوند.

متخصص ترمیمی و زیبایی دندان چه خدماتی به مراجعانش ارائه می‌دهد؟

متخصص ترمیمی و زیبایی دندان یک هنرمند است که علم و هنر را با هم ترکیب می‌کند. این دندانپزشک متخصص برای اینکه بتواند در روند حفظ کارایی، عملکرد و زیبایی دندان موفق باشد از ابزارها و روش های مختلفی استفاده می‌کند. در ادامه با مهم‌ترین کارهایی که این متخصص برای مراجعان انجام می‌دهد آشنا خواهید شد.

بلیچینگ دندان (Tooth bleaching)

بلیچینگ دندان یا (tooth whitening) و یا (tooth bleaching) یک فرآیند شیمیایی رایج در تخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان است که جهت سفید کردن دندان‌های افراد کاربرد دارد. بلیچینگ دندان می‌تواند یا در مطب دندانپزشک انجام داده شود که به آن آفیس یلیچینگ (In-Office Tooth Whitening) می‌گویند یا به صورت خانگی که به آن هوم بلیچینگ (Home Bleaching) گفته می‌شود.

زمانی که مینای دندان که یک بافت سفید و مستحکم است تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند نوشیدن قهوه، چای، سیگار کشیدن، مصرف برخی داروها، مسائل ژنتیکی و … دچار تغییر رنگ می‌شود. ظاهر دندان‌ها با این تغییر رنگ جلوه بدی پیدا می‌کند. بلیچینگ دندان یک پروسه رایج و در دسترس برای سفید کردن دندان‌هایی است که دچار تغییر رنگ شده‌اند یا دارای لکه هستند. همچنین برخی از افراد که لکه دندانی ندارند و صرفا خواهان سفید شدن دندان هستند می‌توانند این روش را امتحان کنند.

ونیر دندان (Dental veneer)

ونیر دندان لایه‌های نازکی از مواد هستند که برای پنهان کردن مشکلات ظاهری دندان مانند ترک خوردگی، لپ پر شدگی، فاصله بین دندان‌ها، کوتاه بودن برخی دندان‌ها، تغییر رنگ و … توسط متخصص ترمیمی و زیبایی دندان بکار برده می‌شود.

ونیرها معمولا از جنس پرسلن  (Porcelain) هستند یا از جنس رزین کامپوزیت (Composite resin). به ونیرهای پرسلنی اصطلاحا لمینیت یا لمینت دندان (Dental laminate) گفته می‌شود و به ونیرهای کامپوزیتی ونیر کامپوزیت (Composite veneer) نیز گفته می‌شود.

اینله و انله دندان (Inlay and Onlay)

اینله و انله دندان در اصطلاح تحت عنوان پرکردگی غیرمستقیم (indirect restoration) نیز شناخته می‌شوند، در لابراتوراهای دندانپزشکی ساخته می‌شوند. این دو مورد در اصل نوعی ترمیم دندان هستند که برای ترمیم پوسیدگی دندان بکار برده می‌شوند. پوسیدگی دندان خفیف تا متوسط و همچنین دندان‌هایی که ساختار کافی برای قرار دادن پرکردگی ندارند به راحتی با اینله و انله قابل ترمیم هستند.

اینه و انله دندان

اینله و انله دندان از مواد کامپوزیت رزینی و یا مواد سرامیکی ساخته می‌شوند و به کمک چسپ و سمنت خاصی به سطح دندان متصل می‌شود. این دو روش پرکردگی غیرمستقیم بدون اینکه به دندان آسیب برسانند باعث افزایش استحکام دندان‌ها و همچنین برگشت عملکرد و ظاهر طبیعی دندان می‌شوند.

بلیداپ دندان

بیلیداپ دندان یکی از محافظه‌کارانه‌ترین درمان‌های دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی است که به صورت اختصاصی و هنرمندانه توسط متخصصان این شاخه انجام می‌شود. زمانی که دندان به صورت گسترده دستخوش آسیب‌های دندانی مانند پوسیدگی شده باشد، قبل از نیاز به روکش شدن، می‌تواند بازسازی و بیلداپ شود.

اینکار می‌تواند بافت دندانی باقی مانده را بدون نیاز به تراش دادن، حفظ کرده و شکل و عملکرد دندان را احیا کرد. متاسفانه اغلب مردم ترجیح می‌دهند به جای بازسازی دندان طبیعی خود، آن را با پروتزهایی مانند بریج یا روکش ترمیم کنند اما متخصصان ترمیمی و زیبایی دندان توصیه می‌کنند به جای استفاده از پروتز، تا آنجا که مقدور است دندان طبیعی را احیا کرده و نجات دهیم.

روکش دندان (Crown)

روکش دندان نوعی درمان غیرمستقیم دندان است که همچون یک روکش به طور کامل روی یک دندان یا ایمپلنت دندان را می‌پوشاند. روکش دندان جهت ترمیم یک دندان که دارای یک حفره یا سوراخ یا پوسیدگی نسبتا بزرگ است روش بسیار مناسبی است.

یک روکش دندانی بطور معمول توسط سمان مخصوصی به دندان متصل می‌شود. روکش‌ها از مواد مختلفی ساخته می‌شوند و معمولا نوعی روش ترمیم غیر مستیم به شمار می‌روند. روکش‌ها برای بهبود استحکام یا ظاهر دندان‌ها و جلوگیری از شکسته شدن آن‌ها در اثر نیروهای جویدن استفاده می‌شوند. روکش تمام سرامیکی به عنوان روکشی که زیبایی و استحکام را همزمان ایجاد می‌کند، جایگاه ویژه‌ای در ترمیم دندان به شکل غیرمستقیم دارد.

بریج دندان (Dental Bridge)

بریج دندانی نوعی روش جایگزین دندان است که می‌تواند فاصله‌های قابل توجه بین دندانی را پر کند. زمانی که یک یا چند دندان مجاور از بین بروند یا به هر شکلی کشیده شوند، بریج دندان یکی از بهترین گزینه‌ها برای پر کردن جای خالی دندان‌ها است. بریج دندان نه تنها باعث بازگرداندن نیروی جویدن و حفظ عملکردهایی مانند ادای صحیح کلمات می‌شود، بلکه زیبایی را نیز به لبخند باز می‌گرداند. بریج دندان یک روش مقرون به صرفه و کم هزینه است که به نسبت سایر روش‌های جایگزین دندان مانند ایمپلنت هزینه کمتری دارد.

باندینگ دندان (Dental bonding)

باندینگ یک پروسه زیبایی دندان است که در آن یک متخصص ترمیمی و زیبایی دندان به منظور بهبود ظاهر دندان‌ها یا پنهان کردن عیوب ظاهری دندان، موادی همرنگ دندان را به سطح دندان متصل یا باند می‌کند.

دندان‌هایی که دچار تغییر رنگ شده‌اند، وجود فاصله بین دندان‌ ها، کج یا کوتاه بودن دندان، لب پر شدن، ترک یا شکستگی جزئی دندان‌ها و … مشکلات ظاهری دندانی هستند که با کمک باندینگ دندان برطرف می‌شوند. فرآیند باندینگ دندان تنها در یک یا دو جلسه انجام داده می‌شود و تا سالیان شکل ظاهری دندان را زیباتر می‌کند.

تراشیدن و شکل دادن مینای دندان (Enameloplasty)

این فرآیند با نام‌های (odontoplasty) و (teeth Shaving) و (enameloplasty) شناخته می‌شود. از این پروسه جهت کاهش اندازه یا تغییر شکل دندان استفاده می‌شود. گاهی اوقات لازم است تا بخشی از مینای دندان به جهت بهبود ظاهر و نمای دندان کمی تراشیده شود. متخصص ترمیمی و زیبایی دندان ممکن است که فرآیند تراشیدن مینای دندان را حین انجام پروسه‌هایی مانند باندینگ دندان یا نصب ونیر انجام دهند. از این فرآیند برای تغییر شکل، طول و گاها موقعیت دندان‌ها برای ترمیم مشکلات زیر کمک گرفته می‌شود:

  • دندان‌های کج یا همپوشانی شده
  • نامرتب بودن دندان‌ها
  • مشکلات جزئی بایت
Do I Need an Enameloplasty? | What is Enameloplasty? | Stanley ...

کاشت ایمپلنت دندان (Dental implant)

ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش‌ها برای جایگزینی دندان از دست رفته است. زمانی که بخواهیم جای دندان را با کمک ایمپلنت پر کنیم نیاز به یک متخصص جراح لثه و یک متخصص زیبایی و ترمیمی دندان داریم. متخصص جراح لثه با عمل جراحی، ایمپلنت دندان را داخل استخوان فک قرار می‌دهد و متخصص ترمیمی و زیبایی پس از گذشت چند ماه پروتز ایمپلنت را انجام می‌دهد.

طی جراحی ایمپلنت دندان، یک پیچ کوچک (معمولا تیتانیومی) در محل استخوانِ فک دندان از دست رفته کاشته می‌شود و پس از آن، قطعات دیگری با نام های اباتممنت و روکش دندانی روی پیچ سوار می‌شود.

ایمپلنت دندان ظاهری بسیار طبیعی دارد و همان کارایی را دارد که دندان واقعی و طبیعی انسان دارند. با رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی، بیمارانی که ایمپلنت می‌کارند می‌توانند تا آخر عمر از مزایای ایمپلنت‌ها استفاده کنند.

ترمیم و زیبایی دندان اغلب در کنار هم قرار می‌گیرند

همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد، دندانپزشکی زیبایی مجموعه‌ای از فرآیندها برای بازسازی لبخند با بهبود طرح لبخند است. اما این همه ماجرا نیست. گاهی اوقات بر حسب نیاز لازم است تا پیش از انجام هر فرآیند زیبایی روی دندان‌ها، برخی کارهای ترمیمی  هر چند کوچک روی دندان‌ انجام داده شود. این کار باعث می‌شود دندان با آمادگی، استحکام و شرایط بهتری تحت پروسه های زیبایی قرار بگیرد. و این یک نقطه تلاقی بزرگ مابین دندانپزشکی ترمیمی و دندانپزشکی زیبایی دندان است. بنابراین این دو مفهوم اصلا جدای از هم نیستند.

تفاوت دندانپزشکی ترمیمی با دندانپزشکی زیبایی چیست؟

دندانپزشکی ترمیمی دندان

ترمیم دندان شامل تمام پروسه‌هایی است که برای سالم نگاه داشتن دندان‌ها و جلوگیری از، از بین رفتن آن‌ها صورت می‌گیرد. در واقع یک متخصص ترمیمی و زیبایی قبل از اینکه دندان  با پوسیدگی و مشکلات مشابه دیگر از بین برود با ترمیم موثر و به موقع مانع از این فروپاشی می‌شود. یک دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی در خصوص ترمیم از روش‌هایی مانند پر کردگی دندان، بیلداپ دندان، اینله و انله و روکش کردن دندان استفاده می‌کند و هنچنین روش‌هایی مانند ایمپلنت یا بریج دندان را جهت جایگزین کردن دندان به کار می‌گیرد.

دندانپزشکی زیبایی دندان

بنابراین و در مجموع، اولویت اصلی دندانپزشکی ترمیمی همانطور که اشاره شد، بهبود سلامتی دندان و حفظ عملکرد آن‌ها است تا بتوانند هم ظاهر مناسبی داشته باشند و هم عملکرد خود را انجام دهند. با درمان های انجام شده در دندانپزشکی ترمیمی، دندان ها می توانند به بهبود جویدن، حفظ استحکام استخوان فک، حفظ ظاهر چهره و حتی تکلم کمک کنند.

اما از سوی دیگر دندانپزشکی زیبایی روی تمام جنبه‌های زیبایی دندان‌ها تمرکز دارد و هر کاری برای بهبود طرح لبخند و زیبایی آن انجام می‌دهد. درمان‌های دندانپزشکی زیبایی معمولاً بعد از ترمیم بیشتر جلوه می کنند و زمانی که تمام دندان ها ترمیم شده هستند و یا به عملکرد بازگشته اند مورد نیاز است.

یک متخصص ترمیمی و زیبایی باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

تمام دندانپزشکانی که موفق به دریافت مدرک تخصصی ترمیمی و زیبایی شده‌اند صلاحیت انجام درمان‌های ترمیمی و زیبایی را دارند. اما چنانچه شخصی هستید که همواره معیارهای خاصی در انتخاب همه چیز دارید و به دنبال بهترین‌ها در هر زمینه هستید، ممکن است از خود بپرسید چطور می توانم بهترین متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی را پیدا کنم که درمانم را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

اما ما ترجیح می‌دهیم به جای اینکه بگوییم چه کسی بهترین است و یا اینکه فلان خصوصیات نشان دهنده بهترین متخصصان است، تنها یک نکته ساده را توضیح دهیم. تمام دندانپزشکانی که موفق به دریافت مدرک تخصصی ترمیمی و زیبایی شده‌اند صلاحیت انجام درمان‌های ترمیمی و زیبایی را دارند. آن ها معمولا این ویژگی های را دارند:

  • داشتن تجربه کافی
  • به روز بودن (بسیار مهم است)
  • اختصاص دادن زمان کافی برای انجام درمان
  • استفاده از متریال و مواد مناسب
  • ارائه اطلاعات و آموزش کافی به بیمار

پاسخ به سوالات رایج درباره متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

در این بخش سوالات پر تکراری که کاربران از متخصصان ما در آرتمان درمان پرسیده اند را پاسخ داده ایم.

سوال: چه دندانپزشکی اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت انجام میده؟ شما متخصص کامپوزیت دندان در آرتمان درمان دارید؟

پاسخ: درمان های مرتبط با اصلاح طرح لبخند معمولا توسط متخصص ترمیمی و زیبایی یا با همکاری چند دندانپزشک انجام می شود و هیچ دندانپزشکی به عنوان متخصص کامپوزیت دندان وجود ندارد که فقط و فقط با کامپوزیت طرح لبخند را اصلاح کند. منظور از متخصص کامپوزیت همان متخصص ترمیمی و زیبایی است. بله در مجموعه آرتمان درمان متخصص ترمیمی و زیبایی دندان به صورت فعال حضور دارند و تمام درمان های دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی را انجام می دهند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید