آفیس بلیچینگ چیست و چه تفاوتی با هوم بلیچینگ دارد؟

2 شهریور 99 مقالات 0 نظر کاربران نوشته شده توسط آرتمان درمان

این روزها سفید کردن دندان‌ها یکی از علل اصلی مراجعه به کلینیک‌های دندانپزشکی و مخصوصا مراکز یا مطب ترمیمی و زیبایی دندان است. شاید به دلیل بالا بودن درخواست برای این فرآیند تخصصی دندانپزشکی، بارها  نام بلیچینگ دندان را به جای سفید کردن دندان شنیده باشید. چیزی که در این مقاله می‌خوانید توضیحات کامل و جامعی در این خصوص است. پس از خواندن این مقاله، به طور کامل با مفهوم آفیس بلیچینگ و کاری که در مطب دندانپزشک برای سفید کردن دندان‌ها  انجام داده می‌شود آشنا خواهید شد.

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ (Bleaching) به معنای سفید کردن است. از این اصطلاح ممکن است در هر جایی استفاده شود و مختص به یک فیلد خاص نیست. زمانی که از این واژه در دندانپزشکی استفاده شود، به آن بلیچینگ دندان نیز اطلاق می‌شود. که به دو صورت آفیس بلیچینگ (Office Bleaching) و هوم بلیچینگ (Home Bleaching) انجام داده می‌شود. در هر دو روش از مواد شیمیایی خاصی برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شود که در این مقاله با روش سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی بیشتر آشنا خواهید شد.

آفیس بلیچینگ چیست؟

به سفید کردن دندان در مطب دندانپزشک عمومی یا یک متخصص ترمیمی و زیبایی اصطلاحا آفیس بلیچینگ (In-Office Teeth Whitening) نیز گفته می‌شود. طی این روش که در ادامه مراحل آن کاملا توضیح داده شده است، متخصص به صورت کاملا ایمن و با کمک تجهیزات تخصصی، دندان‌های مراجعان را سفید می‌کند. تفاوت این روش با روش هوم بلیچینگ در نوع  تجهیزات بکار رفته و غلظت مواد سفید کننده دندان است. با روش آفیس طی یک تا دو جلسه، دندان‌ها سفید می‌شوند، اما در روش هوم، باید به مدت حداقل چند هفته از این مواد برای سفید شدن دندان‌ها استفاده کرد.

چه کسی می‌تواند آفیس بلیچینگ انجام دهد؟

اگر هر کدام از شرایط زیر را دارید می‌توانید دندان‌های خود را با این روش در مطب متخصص ترمیمی و زیبایی دندان سفید کنید. زیرا به بهترین شکل سفید می‌شوند:

 • تغییر رنگ ناشی از افزایش سن: با گذشت زمان، دندان‌ها به رنگ زرد، قهوه ای، سبز یا خاکستری تیره متمایل می‌شوند که ممکن است به دلیل وراثت و یا غذاهایی باشد که می‌خورید. دندان‌هایی که به این شکل تغییر رنگ می‌دهند با این روش بهتر  سفید می‌شوند.
 • دندان‌هایی که با مصرف برخی غذاها و نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، شراب قرمز، سبزیجات و میوه‌های تیره و … دچار تغییر رنگ شده‌اند.
 • تغییر رنگ ناشی از استعمال دخانیات.

چه کسانی نباید آفیس بلیچینگ انجام دهد؟

آفیس بلیچینگ برای افرادی که یکی از شرایط زیر را دارند توصیه نمی‌شود:

 • حساسیت دندان و لثه: برای جلوگیری از بروز حساسیت‌های بیشتر، دندانپزشک شما احتمالاً پلاک‌های سفید کننده با غلظت کم پراکسید کاربامید (که غلظتش از پراکسید هیدروژن کمتر است) را توصیه  کند.
 • تغییر رنگ شدید و عمقی دندان: برخی از لکه‌ها در برابر سفیدکننده‌های با غلظت بالا مقاوم هستند. در چنین مواردی متخصص ترمیمی و زیبایی دندان سایر روش‌ها را توصیه می‌کند. به عنوان مثال باندینگ دندان، ونیرها مانند لمینت دندان و یا کامپوزیت ونیر و در موارد محدودی روکش دندان گزینه‌های جایگزین هستند.
 • دندان‌هایی که با افزایش سن با تحلیل مینای دندان مواجه شده‌اند و دچار سایش هستند.

بلیچینگ در مطب دندانپزشک چگونه انجام داده می‌شود؟

البته که همه روش‌های بلیچینگ در مطب مانند هم نیستند و تفاوت‌هایی با هم دارند. بله! ممکن است به چندین روش این پروسه انجام داده شود. اما در همه این روش‌ها چندین مرحله مشترک وجود دارد که برای درک بهتر فرآیند، آن‌ها را در ادامه توضیح داده‌ایم. تمام روش‌هایی که توسط متخصصان ترمیمی و زیبایی دندان انجام داده می‌شود شامل چند مرحله استاندارد میشود که در ادامه توضیح داده شده‌اند.

مراحل اصلی بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشک

1. مشخص شدن رنگ دندان

 • قبل از آغاز پروسه، رنگ دندان شما مشخص می‌شود. به عبارتی رنگی که در حال حاضر دندان‌های شما دارد، با دقت تعیین می‌شود.
 • هدف از انجام این کار، ایجاد یک مقایسه بین رنگ دندان شما قبل و بعد از پروسه بلیچینگ است.
 • در واقع رنگ دندان شما با کمک نمونه رنگ‌های استاندارد موجود در مطب مقایسه می‌شود تا معیاری برای میزان موفقیت پروسه باشد.
 • بعد از اینکار پروسه درمانی شروع می‌شود

2. پالیش کردن دندان

3. جاگذاری دهان باز کن، رترکتور دهان یا چیک رترکتور (cheek retractor)

 • هدف از جاگذاری دهان باز کن، در معرض دید قرار دادن تمام دندان‌هایی است که حین لبخند زدن، قابل مشاهده هستند. وسیله نام‌برده به خوبی دید و فضای کاری را برای متخصص ترمیمی و زیبایی دندان ایجاد می‌کند.

4. کاور کردن یا پوشاندن چشم‌ها، لثه و لب‌ها برای محافظت از ژل بلیچینگ و نور بکار رفته در فرآیند

 • از یک عینک محافظ برای حفاظت چشم‌ها استفاده می‌شود.
 • از یک ماده رزینی با قابلیت سفت شدن به نام اپال‌دم جهت پوشاندن لثه‌ها در بالای دندان‌ها استفاده می‌شود. هدف این است که اولا لثه محافظت شود، ثانیا سطح دندان‌ها به خوبی تا محل خط لثه سفید شوند.
 • همچنین خط لثه به خوبی در برابر ژل بلیچینگ محافظت می‌شود.
 • سرانجام تنها دندان‌ها قابل مشاهده خواهند بود. تمام این فرآیند (گذاشتن اپال‌دم قبل از شروع آفیس بلیچینگ) نهایتا 10 دقیقه به طول خواهد انجامید.
بلیچینگ با لیزر دیود

5. اعمال ژل مخصوص بلیچینگ بر روی دندان‌ها

 • با اعمال ژل به روی دندان‌ها، یک ماده فعال که به طور معمول یا هیدروژن پراکسید (hydrogen peroxide) و یا کاربامید پراکسید (carbamide peroxide) است آزاد می‌شود.
 • سپس ماده بلیچینگ دندان بین 3 تا 4 بار در بازه‌های زمانی 15 تا 20 دقیقه بر روی دندان‌ها اعمال می‌شود. دقت کنید که هر بار یک لایه ژل بر روی دندان‌ها اعمال می‌شود و بعد از مدت زمان ذکر شده، لایه اولیه برداشته شده و یک لایه دیگر ژل اعمال می‌شود.
نحوه بلیچینگ در آفیس

6. شستشوی دهان

با برداشته شدن هر لایه، معمولا دندان با مقدار زیادی آب شستشو داده می‌شود.

7. برداشته شدن رترکتور دهان

آفیس بلیچینگ درچند جلسه انجام می‌شود؟

خوشبختانه آفیس بلیچینگ دندان از جمله پروسه‌هایی است که تنها در یک یا دو جلسه می‌توان آن را انجام داد. به طور معمول طی یک یا دو جلسه کامل می‌توانید با یک لبخند سفید و درخشان از مطب متخصص ترمیمی و زیبایی دندان خود خارج شوید. اگرچه بسته به نتایج یا نتیجه دلخواه شما، ممکن است یک جلسه دیگر نیاز داشته باشید تا به چیزی که می‌خواهید برسید. با این حال برای ادامه سفید ماندن دندان‌ها در خانه، احتمالا متخصص به شما توصیه می‌کند که از کیت‌های هوم بلیچینگ نیز استفاده کنید.

طی فرآیند سفید کردن دندان‌ها در مطب متخصص از چه نورهایی استفاده می‌شود؟

در فرآیند بلیچینگ دندان از نورهای خاصی جهت فعال کردن عامل سفید کننده (به عنوان مثال پراکسید هیدروژن) استفاده می‌شود. در واقعا این عامل سفید کننده باید فعال شود تا بتواند دندان‌ها را سفید کند. برای این منظور از سه نور مختلف کمک گرفته می‌شود:

 • نور ال ای دی (LED)
 • پلاسما آرک (plasma arc)
 •  هالوژن (halogen)

نوع نوری که به بهترین شکل ممکن پراکسید هیدروژن را فعال می‌کند در طیف آبی است. این امر به این دلیل است که مولکول‌های پراکسید هیدروژن در این طول موج، نور را بهتر به خود جذب می‌کنند و زودتر فعال می‌شوند.

آیا از نور لیزر نیز برای سفید کردن دندان در مطب دندانپزشک استفاده می‌شود؟

سفید کردن دندان‌ها با انواع مختلفی از انواع لیزرها انجام می‌شود. یکی از بی‌خطرترین این لیزرها، لیزر دیود است که در مدت زمان کوتاه باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود. از مزایای بلیچینگ با لیزر دیود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدت زمان کوتاه پروسه درمان
 • حساسیت کمتر دندان‌ها در این روش
 • اثربخشی بیشتر در این پروسه

آیا این روش درد دارد؟

اکثر بیماران در این روش درمانی هیچ دردی را تجربه نمی‌کنند، خصوصا اگر پروسه درمان به کمک لیزر انجام شود احتمال درد باز هم کمتر خواهد بود. اگر احیانا پس از فرآیند درمانی شخص احساس حساسیت در دندان‌ها داشته باشد با مسکن کنترل شده و کاملا گذرا خواهد بود.

قبل از مراجعه به مطب متخصص چه کارهایی باید انجام دهیم؟

افراد بهتر است برای دستیابی به بهترین نتایج قبل از مراجعه به مطب متخصص خود، اقدامات زیر را انجام دهند:

 • مسواک زدن دندان‌ها و استفاده از نخ دندان
 • به جهت جلوگیری از خشک شدن لب بهتر است در صورت امکان از یک چرب کننده لب استفاده کنند
 • کسانی که آستانه تحمل پایینی دارند برای اطمینان بیشتر بهتر است قبل از انجام فرآیند درمان، از یک مسکن مانند ایبوبروفن استفاده کنند.

مزایای آفیس بلیچینگ چیست؟

 • نتایج آن بعد از پروسه به خوبی قابل مشاهده است
 • یکی از بی‌خطر‌ترین روش سفید کردن دندان است
 • به دلیل استفاده از ژل‌های پراکسید با غلظت بیشتر (که از ژل های هوم بلیچینگ غلیظ‌‌ترند) در مدت زمان کوتاه‌تر میزان سفیدکنندگی بالایی دارد.

معایب آن کدامند؟

 • هزینه آفیس بلیچینگ نسبت به هوم بلیچینگ بیشتر است.
 • بسته به عواملی مانند سن، وراثت و نوع تغییر رنگ دندان، نتایج می‌تواند غیرقابل پیش‌بینی باشد.
 • سفید کردن دندان در مطب دندانپزشک نیز یک راه حل دائمی برای سفید ماندن دندان‌ها نیست. مدت کوتاهی پس از اتمام پروسه، باز هم دندان‌ها می‌توانند دچار تغییر رنگ شوند. بنابراین متخصص ترمیمی و زیبایی دندان اغلب توصیه می‌کند که پس از این فرآیند، از روش هوم بلیچینگ با دوزهای کمتری از مواد سفید کننده استفاده کنید تا تداوم سفید کردن دندان در مطب دندانپزشک بیشتر شود و لبخند شما برای مدت طولانی‌تری سفید بماند.
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید