آشنایی با انواع روکش دندان

9 شهریور 99 مقالات 0 نظر کاربران نوشته شده توسط آرتمان درمان

ترمیم برخی از دندان‌ها بسیار ساده است و زمان بسیار کمی نیاز دارد. اما ترمیم برخی دیگر ممکن است هم مدت زمان زیادی بطلبد و هم پیچیدگی‌های خاص خودش را داشته باشد. برخی دندان‌ها تنها با پر کردن ساده ترمیم می‌شوند. اما برخی دیگر ممکن است به قدری آسیب دیده باشند که تنها با درمان ریشه و روکش دندان بتوان آن‌ها را نجات داد. چیزی که در این مقاله می‌خوانید درباره ترمیم و بازسازی دندان با انواع روکش دندان است. شما با خواندن این مقاله با جنس انواع روکش‌های دندانپزشکی و همچنین کاربرد هر کدام آشنا می‌شوید.

روکش دندان چیست؟

روکش دندان (dental crown) یک ساختار کوچک به شکل تاج دندان طبیعی شما است که روی دندان‌های آسیب دیده قرار می‌گیرد. روکش‌های دندانی نه تنها استحکام را به دندان‌های ضعیف برمی‌گردانند بلکه ویژگی‌های ظاهری دندان طبیعی را، چه از لحاظ زیبایی و چه از لحاظ شکل و اندازه به آن برمی‌گردانند. روکش‌ها با کمک چسب و سیمان مخصوصی، روی دندان تراشیده و آماده شده نصب می‌شوند و تقریبا تا نزدیکی خط لثه را پوشش می‌دهند. برای آشنایی با انواع روکش دندان ادامه مقاله را بخوانید.

در چه مواقعی باید از انواع روکش ها استفاده کرد؟

روکش‌های دندانپزشکی کاربردهای گسترده‌ای دارند اما به طور خلاصه مهم‌ترین کاربردهای آن‌ها عبارتند از:

  • برای محافظت از دندان‌های ضعیف (معمولا دچار پوسیدگی دندان) در برابر شکستگی
  • برای ترمیم و بازسازی دندانی که از قبل شکسته یا دندانی که به شدت پوسیده شده است
  • برای کمک به نگه‌داشتن پل یا بریج دندانپزشکی در محل
  • برای تصحیح دندان‌هایی با شکل‌های غیرطبیعی و یا دچار تغییر رنگ شدید
  • برای پوشاندن ایمپلنت دندان
  • گاها برای اصلاح طرح لبخند

کابرد روکش در دندانپزشکی کودکان چیست؟

از روکش‌های دندانی همچنین برای محافظت از دندان‌های کودکان استفاده می‌شود. برخی از کاربردها و استفاده‌های روکش در کودکان عبارتند از:

  • حمایت از دندانی که دچار پوسیدگی شده اما امکان پرکردن آن وجود ندارد
  • جلوگیری از گسترش پوسیدگی دندان کودکان به خصوص در مواقعی که کودک نمی‌تواند به خوبی اصول بهداشت دهان و دندان را پیش ببرد
  • پیشگیری از بی‌حسی یا بیهوشی مکرر کودکی که نیاز به ترمیم‌های مکرر دندانی دارد.

روکش موقت دندان چیست؟

انواع روکش‌ از لحاظ ماندگاری یا مدت زمان استفاده به دو دسته دائمی و موقت تقسیم می‌شوند. از روکش‌های موقت در دو حالت استفاده می‌شود. در حالت اول زمانی که دندان شیری کودکان دچار آسیب شده از این روکش‌ها استفاده می‌شود. با کمک روکشی از جنس استیل ضد زنگ تا زمان در آمدن دندان دائمی یک روکش موقت دندانی برای محافظت از دندان آسیب دیده شیری قرار دهده می‌شود.

در حالت دوم بزرگسالان از یک روکش دندانی موقت استفاده می‌کنند. بعد از انجام فرآیندهایی مانند درمان ریشه دندان یا ترمیم یک دندان با پوسیدگی گسترده، و تا آماده شدن روکش دندان دائمی و مخصوص شما، یک روکش موقت برایتان نصب می‌شود. بعد از اینک روکش دندان دائمی شما از لابراتوار دندانسازی رسید، روکش موقت برداشته شده و به جای آن نمونه دائمی نصب می‌شود. روکش موقت دندان برای بزرگسالان به طور معمول در مطب متخصص ترمیمی و زیبایی گذاشته می‌شود و جنس آن معمولا از آکریل یا استیل ضدزنگ است.

انواع روکش دندان کدامند؟

هر زمان دندان نیاز به روکش داشته باشد به طور معمول ما چهار گزینه عالی در دسترس داریم.تمام فلز، تمام سرامیک و سرامیک فلز رایج‌ترین جنس و انواع روکش دندان هستند که می‌توانند دندان‌های ضعیف و آسیب دیده را به خوبی حمایت کنند. در ادامه با تعاریف و ویژگی‌های هر کدام از انواع روکش دندان بیشتر آشنا خواهید شد.

انواع روکش دندان

1. روکش تمام فلز (Full Metal Crowns)

از زمان‌های بسیار قدیم روکش‌های دندان از طلای زرد ساخته می‌شد و امروزه هنوز هم در برخی مراکز ترمیمی و زیبایی از روکش‌هایی با این جنس استفاده می‌شود. علاوه بر طلا، روکش‌ها را از موادی مانند نیکل، کروم و پالادیوم نیز می‌سازند. برخلاف سایر انواع روکش دندان ، برای نصب روکش‌های فلزی نیاز کمی به تراشیدن ساختار دندان وجود دارد. ازمزایای دیگر این نوع روکش‌ها این است که سالیان سال می‌توانند در برابر فشار ناشی از جویدن مواد غذایی دوام بیاورند. برخلاف روکش‌ های تمام سرامیک، از این روکش‌ها برای ترمیم دندان‌های خلفی که در دید نیستند استفاده  می‌شود.

انواع روکش دندان تمام فلز

2. روکش تمام سرامیک  (Porcelain Crown)

در ساخت روکش های تمام سرامیک به هیچ عنوان از هیچ ماده دیگری (مخصوصا فلز) استفاده نشده است و تماما از سرامیک استفاده میشود. این امر باعث شده که به مرور زمان این روکش‌ها رنگ طبیعی خود (هم‌رنگ دندان) را حفظ کنند و هیچ حاشیه تیره رنگی بین آن‌ها و خط لثه مشاهده نمی‌شود. از روکش های تمام سرامیک جهت ترمیم و بازسازی دندان‌های قدامی که در طرح لبخند بیشتر به چشم می‌آیند استفاده می‌شود.

روکش‌های دندانی تمام سرامیک یا تمام پرسلنی از رنگ طبیعی بهتری نسبت به سایر انواع روکش دندان برخوردار هستند و ممکن است برای افرادی که به انواع فلزات یا آلیاژ های فلزی حساسیت و آلرژی دارند مناسب‌تر باشد.

روکش زیرکونیا (Zirconium Crown)

روکش دندان زیرکونیا یا زیرکونیومی یکی از رایج‌ترین انواع روکش‌های تمام سرامیک هستند که اغلب به عنوان یک گزینه مطمئن و زیبا برای دندان‌های خلفی استفاده می‌شوند. این نوع روکش مانند روکش‌های تمام فلز مستحکم است و مانند روکش تمام سرامیک زیبا است. اگر زیبایی و استحکام را با هم می‌خواهید می‌توانید از روکش‌های زیرکونیا به عنوان پوشش دندان خود استفاده کنید.

انواع روکش دندان زیرکونیا

3. روکش فلز سرامیک (Porcelain Fused to Metal Crown)

همانطور که از نام این روکش‌ها پیداست، در ساختار آن‌ها فلز و سرامیک با هم استفاده شده است. به طور خلاصه به روکش فلز سرامیک پی اف ام (PFM) گفته میشود.  در این روکش ها یک لایه سرامیک روی یک لایه فلزی را پوشانده است. استحکام و زیبایی دو ویژگی و خصیصه قابل توجه در این روکش‌ها هستند، به طوری که در ظاهر سفید و همرنگ دندان هستند و در داخل مستحکم و پایدار. به طور مشابه برای ترمیم دندان‌های پیش کناری و دندان‌های خلفی می‌توان از انواع روکش دندان فلز سرامیک استفاده کرد.

انواع روکش دندان فلز سرامیک

بهترین جنس روکش دندان چیست؟

پاسخ به این سوال به این سادگی‌ها نیست. زیرا معیارهای زیادی برای انتخاب بهترین روکش دندان وجود دارد که یکی از آن‌ها میزان هزینه‌ای است که می‌خواهید جهت نصب روکش دندان اختصاص دهید. اما به طور کلی برای دندان‌های قدامی شما، بهترین انواع روکش دندان، روکش های تمام سرامیک هستند و برای دندان‌های خلفی روکش‌های زیرکونیا، تمام فلز و فلز سرامیک گزینه‌های مناسب‌تری هستند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید