منظور از متخصص کامپوزیت دندان این 3 دندانپزشک است!

20 فروردین 03 مقالات 0 نظر کاربران نوشته شده توسط آرتمان درمان

با اینکه ما تخصص های متنوعی در رشته دندانپزشکی داریم اما گاهاً ممکن است بشنویم که مردم از اصطلاحاتی مانند متخصص عصب کشی، متخصص لمینت دندان، متصص ایمپلنت دندان، متخصص کامپوزیت دندان و … استفاده می کنند. در این مقاله با سعی شده تا به این سوال که به چه دندانپزشکانی متخصص کامپوزیت دندان گفته می شود پاسخ دهیم و توضیح دهیم که چطور دندانپزشک متخصصی انتخاب کنیم که درمان کامپوزیتی حرفه ای برایمان انجام دهد.

متخصص کامپوزیت دندان کیست؟

به طور کلی زمانی که درباره متخصص کامپوزیت دندان صحبت می شود منظور 3 دندانپزشک است که در رشته های ترمیمی و زیبایی، پروتزهای دندان و دندانپزشکی عمومی فعالیت می کنند:

1. متخصص ترمیمی و زیبایی دندان

این متخصص ابتدا دوره 7 ساله دندانپزشکی عمومی را پشت سر گذاشته و بعد از سپری کردن طرحِ خود، به مدت 3 سال دیگر وارد دانشگاه می شود. این متخصص در طول این 3 سال هرچیزی که در حیطه ترمیم های دندانی و تکنیک های زیبایی لبخند است را به صورت آکادمیک و عملی فرا بگیرد.

عکس متخصص کامپوزیت دندان

این متخصص به تمام انواع ترمیم های دندانی آشناست و به اصول زیبایی شناسی لبخند کاملا مسلط است. درمان هایی که این متخصص انجام می دهند بسیار گسترده هستند، ولی انواع ترمیم های تخصصی مانند بیلداپ دندان، درمان های ونیری (لمینت و کامپوزیت)، بلیچینگ، افزایش طول تاج و … شناخته شده ترین درمان هایی هستند که توسط این متخصص انجام می شوند.

از آنجا که این متخصص به صورت تخصصی درمان های مرتبط با کامپوزیت دندان (از قبیل ونیر کامپوزیت دندان، باندینگ کامپوزیت محدود، بیلداپ دندان با کامپوزیت و …) را برای مراجعان انجام می دهند، به عنوان متخصص کامپوزیت دندان نیز شناخته می شوند. در واقع بیشتر افراد، زمانی که از متخصص کامپوزیت دندان صحبت می کنند منظورشان متخصصان ترمیمی و زیبایی است.

حتماً بخوانید: آشنایی کامل با متخصص ترمیمی و زیبایی

متخصص پروتزهای دندانی

به طور مشابه، متخصص پروتزهای دندانی در واقع دندانپزشکانی هستند که بعد از دوره عمومی و طرح خود، 3 تا 4 سال دیگر در خصوص احیای دندان با کمک انواع درمان های پروتزی مانند ایمپلنت، اوردنچرف دنچر، پل دندانپزشکی، روکش دندان و … آموزش می بینند. این متخصصان بهترین گزینه برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته هستند و دانش و مهارت بالایی در این خصوص دارند.

گاها ممکن است به این متخصصان، متخصص کامپوزیت دندان نیز گفته شود زیرا آن ها نیز می توانند درمان های لمینتی و کامپوزیتی را برای مراجعان خود انجام دهند.

دندانپزشک عمومی

مدراک مرتبط با متخصص کامپوزیت دندان

به جز دو متخصصی که به آن ها اشاره شد، دندانپزشکان عمومی نیز می توانند متخصص کامپوزیت دندان به شمار بیایند. در واقع ما دندانپزشکان باتجربه ای داریم که برای سال ها انواع درمان های مرتبط با اصلاح طرح لبخند مانند لمینت و ونیر کامپوزیت را انجام می دهند.

با این حال در بیشتر موارد، دندانپزشک عمومی مراجعانی که درخواست درمان های تخصصی، طبیعی و حرفه ای دارند را به متخصصان ترمیمی و زیبایی ارجاع می دهند زیرا این متخصصان با صبر و حوصله زیاد، استفاده از متریال استاندارد و با در نظر گرفتن اصول زیبایی شناختی درمان های طبیعی و باکیفیت بیشتری ارائه می دهند.

چطور یک متخصص کامپوزیت پیدا کنیم؟

احتمالاً شما بتوانید حتی با نگاه کردن به تابلوی مطب ها و کلینیک ها، یک متخصص کامپوزیت پیدا کنید و مشکلی در این خصوص نخواهید داشت. با این حال، اگر به دنبال درمان های کامپوزیتی با نتایج طبیعی هستید و مصمم هستید که درمانتان کیفیت بهتری داشته باشد توصیه می شود که درمان خود را نزد یکی از دندانپزشکانی که معرفی شد انجام دهید. این متخصصان تجربه بالایی دارند و می توانند با در نظر گرفتن سطح انتظارات شما، درمان های باکیفیتی ارائه دهند.

از طریق روش های زیر می توانید دندانپزشکانی با این خصوصیات پیدا کنید:

از دندانپزشک عمومی و خانوادگی خود کمک بگیرید

دندانپزشک خانوادگی شما می تواند به شما در یافتن یک متخصص کامپوزیت خوب کمک کند. تنها کافیست از ایشان بخواهید که شما را به یک متخصص ترمیمی و زیبایی یا دندانپزشک باتجربه دیگری که باتجربه است ارجاع دهند. علاوه بر این بیشتر متخصصین دندانپزشکی زمانی که صحبت درمان های تخصصی به میان می آید حتما مراجع را به متخصصین مربوطه ارجاع می دهند. مثلا زمانی که شما به یک متخصص اندو مراجعه می کنید احتمالا ایشان شما را برای انجام ترمیم نهایی دندان درمان ریشه شده شما را به یک متخصص پروتز یا متخصص ترمیمی و زیبایی ارجاع می دهند.

در اینترنت جستجو کنید

خودتان می توانید در اینترنت جستجو کنید! در حال حاظر بیشتر دندانپزشکان سایت اینترنتی دارند و یا در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند. اگر آن ها درمان های کامپوزیتی انجام دهند و یا در این خصوص شناخته شده باشند قطعا به این موضوع در سایت یا پروفایل شبکه های اجتماعی خود اشاره می کنند.

با دنبال کردن پست های سایت، اطلاعات تماس، تصاویر قبل و بعد و بازخورد مراجعان می توانند یک متخصص کامپوزیت خوب انتخاب کنید. تنها کافیست صبر و حوصله کافی برای اینکار را داشته باشید. در هر شهری که زندگی می کنید می توانید جستجوی خود را با عبارتی مانند متخصص کامپوزیت دندان در تهران، کرج و … آغاز کنید و بعد از آن لیستی از دندانپزشکان برای شما نشان داده می شود….

مطمئن شوید که دندانپزشک انتخابی شما به اندازه کافی باتجربه است

تجربه نقش مهمی در موفقیت درمان های زیبایی مخصوصا ونیر کامپوزیت و لمینت دندان دارد. هرچه تجربه بیشتر باشد، درمان باکیفیت تر خواهد بود. به عنوان مثال یک متخصص ترمیمی و زیبایی که بیش از 10 سال سابقه فعالیت تخصصی در این زمینه دارد، ممکن است سالانه صدها مورد درمان کامپوزیتی انجام داده باشد. این در حالیست که متخصصان جوانتر با وجود مهارت بالا درمان های کمتری انجام داده باشند.

متخصص کامپوزیت دندان باتجربه

درخواست یک جلسه مشاوره تخصصی دهید

بسیار مهم است که بعد از یافتن یک متخصص کامپوزیت دندان مطابق با معیارهایتان، درخواست کنید تا یک جلسه مشاوره برایتان ترتیب داده شود. شما در طول جلسه مشاوره می توانید تمام پرسش ها و نگرانی های خود در خصوص کامپوزیت را مطرح کنید و چنانچه تشخیص دهید دندانپزشک مورد اعتماد شماست می توانید درمان خود را نزد ایشان انجام دهید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید