بهترین کاندید لمینت دندان کیست؟ (بررسی شرایط لمینت دندان)

4 مهر 02 مقالات 0 نظر کاربران نوشته شده توسط آرتمان درمان

برای دستیابی به یک لبخند زیبا و درخشان، لمینت های سرامیکی دندان واقعاً می‌توانند معجزه کنند. با این حال، همه افراد کاندیدای ایده آلی برای این درمان زیبایی دندان نیستند. از این رو درک معیارهایی که افراد را کاندید مناسبی برای لمینت می‌کند، بسیار مهم است. در این مقاله، شرایط لمینت دندان را بررسی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چه افرادی کاندید مناسب‌تری برای این درمان زیبایی هستند.

اهمیت انتخاب کاندید مناسب برای درمان لمینیت دندان

داشتن شرایط مناسب برای انجام درمان لمینت به جهت دستیابی به نتایج مطلوب و تضمین طول عمر درمان بسیار مهم است. باید در نظر داشته باشیم که همه افراد کاندید مناسبی برای این درمان نیستند. به همین جهت است که توصیه می‌شود افراد پیش از اقدام برای نصب لمینت ها حتماً با یک متخصص ترمیمی و زیبایی باتجربه مشورت کنند تا تحت ارزیابی قرار گرفته و شرایط آن‌ها جهت انجام درمان لمینت مورد بررسی قرار بگیرد.

ویزیت متخصص لمینت

منظور از شرایط لمینت دندان چیست؟

زمانی که از شرایط لیمنت صحبت می‌شود منظور این است که شخص متقاضی حتماً باید کاندید خوبی برای این درمان باشد و مشکل، شرایط یا وضعیتی داشته باشد که لمینت بتواند آن را به خوبی برطرف کند. مهم‌ترین عواملی که نشان می‌دهد شخص شرایط انجام درمان لمینت را دارند عبارتند از:

  • دارا بودن برخی مشکلات مرتبط با زیبایی و ظاهر دندان‌ها
  • داشتن سلامت دهان و دندان و عدم ابتلاء به مسائلی مانند پوسیدگی دندان، بیماری لثه و …
  • رشد کامل دندان های دائمی
  • سایر فاکتورهایی که توسط دندانپزشک در نظر گرفته می‌شود

1. داشتن مشکلات مرتبط با زیبایی دندان‌ها

مشخصاً لمینت ها یک درمان زیبایی هستند و کاربردشان بهبود ظاهر دندان‌ها با برطرف کردن تعدادی از مشکلات موجود است. بنابراین اولین مورد از شرایط لمینت دندان این است که شخص یکی از مشکلات زیر (یا تعدادی از آن‌ها) را داشته باشد:

دندان‌های تغییر رنگ یافته یا دچار لک

اگر دندان‌هایی دارید که به شدت تغییر رنگ داده‌اند و یا دچار لک شده‌اند و این موارد با درمان‌های دیگری مانند بلیچینگ دندان برطرف نشده‌اند، لمینت ها گزینه مناسبی برای شما هستند. در واقع لمینت ها می‌توانند لکه‌های دندانی و تغییر رنگ آن‌ها را به خوبی بپوشانند و لبخندی روشن و سفید ایجاد کنند که در برابر تغییر رنگ آینده نیز تا حد زیادی مقاوم خواهد بود.

تغییر رنگ دندان

دندان‌های شکسته، ترک خورده، لب پر شده و یا مقداری تحلیل رفته

افرادی که یک یا چند دندانشان دچار شکستگی، لب پر شدگی، تحلیل رفتگی جزئی و یا ترک خوردگی است، شرایط لمینت دندان را دارند و کاندید خوبی برای این درمان به شمار می‌روند. در واقع بعد از آماده سازی و نصب لمینت ها این موارد به خوبی پوشش داده شده و برطرف می‌شوند.

بیشتر بخوانید: روش ترمیم دندان شکسته چیست؟

دندان‌های نامرتب یا نسبتاً کج

برای افرادی که دندان‌های نامنظم یا نامرتب دارند و تا حدی کج هستند، لمینت های دندانی یک گزینه نسبتاً سریع و کم هزینه‌تر از ارتودنسی برای مرتب کردن دندان‌ها است. در واقع لمینت ها می‌توانند به خوبی نامرتبی‌های بسیار جزئی در طرح لبخند را پوشش داده و دندان‌ها را مرتب نشان دهند. اما اگر نامرتبی شدید باشد قطعاً شخص شرایط لمینت دندان را ندارد و نمی‌توانیم بگوییم که ایشان کاندید لمینت دندان هستند. انواع ارتودنسی نامرئی، ثابت، متحرک و … بهترین گزینه درمانی برای این مراجعان است.

فاصله بین دندان‌ها

اگر بین دندان‌هایتان فاصله‌ قابل توجهی وجود دارد که باعث می‌شود در طرح لبخند به خوبی مشخص باشد، لمینت ها می‌توانند یک روش درمانی انتخابی برای بستن این فاصله باشند.

بستن فاصله بین دندان ها با لمینت

2. داشتن سلامت دهان و دندان نسبی

داشتن سلامت کافی دهان و دندان برای اینکه شرایط لمینت دندان را داشته باشید ضروری است. دندان‌ها و لثه‌های سالم برای موفقیت و طول عمر درمان‌های ونیری ضروری است. هر گونه مشکل دندانی زمینه‌ای، مانند پوسیدگی دندان یا بیماری لثه، باید قبل از اقدام با نصب لمینت ها بررسی و درمان شود در غیر این صورت شخص کاندید مناسبی برای انجام لمینیت نیست.

3. رویش تمام دندان‌های دائمی

تا زمانی که دندان‌های دائمی به طور کامل رشد نیافته باشند نمی‌توان در فرآیند اصلاح طرح لبخند برای مراجع لمینت دندان انجام داد. در واقع اگر چنین شود، درمان با شکست مواجه خواهد شد. لازم است که مراجع حتماً تمام دندان‌های دائمی‌اش در قوس فکی حاضر باشند تا بتواند شرایط لمینت دندان را داشته باشد.

4. سایر شرایط لمینت دندان که توسط دندانپزشک در نظر گرفته می‌شود

هنگام ارزیابی مناسب بودن یک کاندید برای دریافت لمینت های دندانی، دندانپزشکان و متخصصان ترمیمی و زیبایی به جز موارد مورد اشاره، چندین فاکتور دیگر را نیز در نظر می‌گیرند. برخی از این فاکتورها عبارتند از:

داشتن ضخامت کافی مینای دندان

یکی از شرایط لمینت دندان داشتن ضخامت کافی مینای دندان است. در واقع برای اطمینان از اینکه روکش‌ها می‌توانند به درستی روی سطح دندان باند شوند و ظاهری طبیعی داشته باشند، به مقدار کافی مینای دندان نیاز است. فرآیند قرار دادن لمینت شامل برداشتن مقدار کمی از مینای دندان است و اگر مینای دندان از قبل نازک است، ممکن است گزینه‌های درمانی جایگزین توصیه شود.

نداشتن مشکلات بایت

لمینت دندان کج

دندانپزشکان تراز بایت و عملکرد کلی فک شما را ارزیابی می‌کنند. داشتن بایت نامناسب یا مشکلات فک می‌تواند بر طول عمر و اثربخشی لمینت ها تأثیر منفی بگذارد. در چنین مواردی ممکن است درمان‌های اضافی یا روش‌های ارتودنسی پیش از انجام درمان لمینتی ضروری باشد.

گزینه‌های جایگزین برای نامزدهای نامناسب لمینت دندان چیست؟

در برخی موارد، افراد ممکن است به هر دلیل شرایط لمینت دندان را نداشته باشند. در چنین شرایطی معمولاً گزینه‌های جایگزین مد نظر قرار داده می‌شود. به عنوان مثال بهترین روش جایگزین لمینت که بسیار محافظه کارانه تر است، ونیر کامپوزیت است. این درمان مانند لمینت می‌تواند عیوب و مشکلات زیبایی دندان را برطرف کند.

لزوم مشورت با یک متخصص لمینت درباره شرایط انجام این درمان

لمینت های سرامیکی می‌توانند راه حلی فوق العاده برای افرادی باشد که به دنبال بهبود لبخند و رفع عیوب مختلف دندانی هستند. با این حال، همه افراد کاندید مناسبی برای این عمل زیبایی دندان نبوده و یا به سادگی هر مراجعی شرایط لمینت دندان را ندارد. بنابراین ضروری است با یک دندانپزشک متخصص لمینت مشورت کنید. این دندانپزشک با مهارت و دانش خود وضعیت دهان و دندان شما را بررسی کرده و مشخص می‌کند آیا کاندید خوبی برای لمینت هستید یا خیر. در صورت اینکه کاندید خوبی نباشید برای شما روش‌های جایگزین در نظر گرفته می‌شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید