6 مورد از مزایای کامپوزیت ونیر دندان + رایج ترین معایب و عوارض

12 مهر 02 مقالات 0 نظر کاربران نوشته شده توسط آرتمان درمان

کامپوزیت ونیرها یک درمان زیبایی بسیار محبوب هستند که می توانند طیف وسیعی از مشکلات ظاهری دندان ها را پوشش دهند. در این نوشتار تلاش شده تا به توضیح ساده مزایای و معایب کامپوزیت دندان پرداخته شود تا افرادی که در حال تحقیق درباره این ونیرها هستند بتوانند با آگاهی بیشتری خود را برای انجام آن آماده کنند. در بخش اول مزایای کامپوزیت ونیر بررسی شده سپس در انتها معایب کامپوزیت ونیرها توضیح داده شده است.

مزایای کامپوزیت ونیر دندان چیست؟

یک درمان زیبایی مقرون به صرفه است

یکی از اصلی ترین مزایای کامپوزیت ونیر دندان هزینه مناسب آن است. در واقع این یک درمان مقرون به صرفه است و به نسبت لمینت ها واقعاً هزینه آنچنانی در بر نمی گیرند. بیشتر هزینه ای که برای لمینت ها در نظر گرفته می شود صرف کارهای لابراتواری می شود و به همین دلیل لمینت ها هزینه نسبتا بالاتری دارند.

اما از طرفی، کامپوزیت ونیرهای دندانی (اغلب) مستقیم هستند به این معنی که در مطب دندانپزشک انجام می شوند. در واقع دندانپزشک ترمیمی و زیبایی، با دقت باللا، دندان ها را در مطب آماده کرده و بعد از آن خودش ونیر کامپوزیت ها را مستقیما به سطح دندان اعمال می کند و هیچ نیازی به لابراتوار نیست. در نتیجه نیاز به صرف هزینه اضافه برای کارهای لابراتواری نخواهد بود.

هزینه کامپوزیت ونیر

بسیار کم تهاجم است (محافظه کارانه در نظر گرفته می شود)

هم برای اتصال لمینت دندان و هم برای ونیر کامپوزیت نیاز است تا دندان آماده شود. آمادگی در واقع یعنی تراش میزان بسیار بسیار کمی از ضخامت مینای دندان برای گیر لمینت ها و مواد کامپوزیتی. یکی از مزایای کامپوزیت ونیر دندان این است که نیاز بسیار کمتری به تراش مینای دندان دارند. در واقع شاید حتی کمتر از میزان تراش برای لمینت.

اینکار ممکن است به میزان اندکی باعث حساسیت و درد دندان شود اما بعد از نصب کامپوزیت ونیرها حساسیت برطرف می شود. بنابراین کسانی که به دنبال درمان های محافظه کارانه تر هستند، می توانند از مزایای کامپوزیت ونیر دندان بهره مند شوند.

بیشتر بخوانید: بررسی ترمیم های کامپوزیتی (کامپوزیت یا آمالگام، کدام بهترند؟)

طیف وسیعی از مشکلات زیبایی دندان را برطرف می کند

کامپوزیت ونیرها تطبیق پذیری عالی و امکان سفارشی سازی خوبی را ارائه می دهند. دندانپزشک می‌تواند مواد کامپوزیت را مستقیماً روی دندان‌های شما شکل داده و قالب‌بندی کند. این مساله اجازه می‌دهد تا هرگونه تنظیمات در طول درمان به شکلی هنرمندانه انجام داده شود. بنابراین به طور کلی تناسب دقیق تر و نتیجه زیبایی شناختی مطلوبی حاصل می شود.

قابل ترمیم هستند

یکی دیگر از مزایای کامپوزیت ونیر دندان این است که آن ها قابل ترمیم هستند. در صورت آسیب (شکستگی، لب پر شدگی و …)، دندانپزشک متخصص کامپوزیت می تواند به راحتی کامپوزیت را بدون نیاز به تعویض کامل ترمیم کند. این مزیت می تواند در دراز مدت هم در مقوله زمان و هم هزینه شما صرفه جویی کند.

تعمیر کامپوزیت ونیر دندان

ظاهر طبیعی دارند

کامپوزیت ونیرها می توانند یک لبخند با ظاهری طبیعی ایجاد کنند. در واقع مواد کامپوزیتی استفاده شده در این درمان، شباهت زیادی به رنگ و شفافیت دندان‌های طبیعی دارد و در نتیجه با دندان‌های موجود شما هماهنگ می‌شود. این مساله باعث می شود که کسی نتواند تشخیص دهد شما طرح لبخند خود را با کامپوزیت اصلاح کرده اید و همه چیز طبیعی به نظر برسد.

برای برخی از مراجعان بهترین گزینه ممکن هستند

برخی بیماران به صورت مادرزادی مشکل مینای دندان دارند و در واقع مینای دندانی آن ها کیفیت کافی را ندارد و به شدت مستعد آسیب، پوسیدگی و …. است. در این افراد کامپوزیت دندان بهترین روش ترمیم و درمان زیبایی (به صورت همزمان) است.  در واقع این یکی از اصلی ترین مزایای کامپوزیت ونیر دندان برای افرادیست که وضعیت مینای خوبی ندارند. با انجام این درمان، آن ها هم محافظت خوبی از دندان ها دارند هم اینکه زیبایی را به دندان هایشان باز می گردانند.

بیشتر بخوانید: مراحل درمان ونیر کامپوزیت دندان (آشنایی با 8 مرحله اصلی درمان)

معایب کامپوزیت ونیر دندان چیست؟

موارد بالا مهم ترین مزایای کامپوزیت ونیر دندان بودند، اما بهتر است در کنار این مزایا، معایب را نیز در نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب یا تصمیم مطمئن ترین اتخاذ کنید. مهم ترین معایب کامپوزیت ونیر دندان نیز عبارتند از:

مستعد تغییر رنگ و لک شدن هستند

یکی از مهم ترین معایب کامپوزیت ونیر دندان، حساسیت آن ها به لک شدن و تغییر رنگ است. مواد کامپوزیت نسبت به پرسلن (لمینت سرامیکی) متخلخل تر هستند و در طول زمان، بیشتر از لمینت ها مستعد تغییر رنگ می شوند. مصرف منظم مواد رنگدانه دار مانند قهوه، چای یا تنباکو ممکن است بر ظاهر کامپوزیت ونیرها تأثیر منفی بگذارد.

تغییر رنگ کامپوزیت دندان

کیفیت کمتری نسبت به لمینت ها دارند

در مقایسه با لمینت ها، کامپوزیت ونیرهای دندانی عموما کیفیت کمتری دارند. در حالی که آنها می توانند نیروهای طبیعی ناشی از گاز گرفتن و جویدن را تحمل کنند، اما در طول زمان، بیشتر مستعد ساییدگی و آسیب هستند. داشتن عادات گاز گرفتن غذاها و مواد سفت و سخت، ممکن است خطر خرد شدن یا آسیب به آن ها را افزایش دهد.

طول عمر کمی دارند

یکی دیگر از معایب کامپوزیت ونیر دندان، طول عمر محدود آن ها (باز هم در مقایسه با لمینت ها) است. در حالی که ونیرهای سرامیکی می توانند 10 تا 15 سال یا بیشتر دوام بیاورند، ونیرهای کامپوزیتی معمولاً طول عمر کمتری در حدود 5 تا 7 سال دارند.

برای هر شخصی مناسب نیستند

ونیر کامپوزیت ها ممکن است برای موارد شدید تغییر رنگ دندان، ناهماهنگی یا نامرتبی شدید دندان ها یا آسیب دیدگی زیاد مناسب نباشند. حتی افرادی که عادت به دندان قروچه (مخصوصا دندان قروچه شبانه) دارند کاندید چندان مناسبی برای کامپوزیت ونیر ها نیستند. این افراد برای انجام چنین درمانی باید حتما با یک متخصص ترمیمی و زیبایی از نزدیک صحبت کنند.

عوارض کامپوزیت ونیر چیست؟

حقیقت آن است که مزایای کامپوزیت ونیر دندان زیاد است و تعدادی عیب و ایراد نیز دارد. با این حال تاکنون چیزی به عنوان عوارض کامپوزیت ونیر به آن شکل گزارش نشده است. خود ماده کامپوزیت نمی تواند به دندان ها آسیب بزند و مشکلی ایجاد نمی کند. اگر عوارض نیز رخ دهد احتمال ایجاد پوسیدگی ثانویه یا التهاب لثه است.

معایب کامپوزیت دندان

مورد اولی بیشتر متوجه شخصی است که بهداشت دهان ودندان را رعایت نکند و مشکل دوم نیز می تواند از اتصال غیر اصولی ونیر کامپوزیت ناشی شود. اما اگر نصب به خوبی انجام شود و بیمار همه چیز را رعایت کنید کوچک ترین عارضه ای در خصوص درمان کامپوزیت ونیر دندان رخ نخواهد داد.

لزوم مشورت با یک متخصص کامپوزیت

اگر متقاضی این درمان هستید بهتر است تمام معایب و مزایای کامپوزیت ونیر دندان را سنجیده و حتما از نزدیک با یک متخصص ترمیمی و زیبایی مشورت کنید. در چنین جلسه ای می توانید تمام سوالات خود را از متخصص پرسیده و ببینید آیا واقعا این درمان برای شما ایده آل است یا خیر.

بیشتر بخوانید: اصول مراقبت از ونیر کامپوزیت دندان (برای افزایش عمر کامپوزیت)

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید