مهم‌ترین ایرادات و معایب لمینت دندان، این موارد هستند!

15 مهر 02 مقالات 0 نظر کاربران نوشته شده توسط آرتمان درمان

در حالی که لمینت های سرامیکی فواید متعددی را ارائه می‌دهند و می‌توانند ظاهر دندان‌ها را تا حد زیادی بهبود بخشند، اما در هر صورت مانند هر روش دندانپزشکی دیگری می‌توانند عوارض احتمالی و معایبی داشته باشند. در این مقاله، برخی از رایج‌ترین ایرادات یا معایب لمینت دندان را بررسی خواهیم کرد و چالش‌هایی را که بیماران ممکن است در رابطه با آن مواجه شوند را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

آیا لمینت دندان عوارض دارد؟

در عنوان و مقدمه هم روی عبارت معایب لمینت دندان تمرکز شده است. در واقع ما می دانیم هر روشی هرچند که بهترین باشد مزایا و معایب خاص خودش را دارد. بنابراین داشتن معایب در خصوص لمینت طبیعی است اما عوارض لمینت عبارت چندان درستی نیست زیرا اصولاً این درمان به شکلی حرفه‌ای و در افرادی انجام می‌شود که واجد شرایط هستند و نتایج مورد انتظار و قابل قبول خواهد بود.

فکر کردن درباره عوارض و معایب لمینت دندان

خود لمینت واقعاً نمی‌تواند به آن شکل عوارضی داشته باشد اما چنانچه به صورت غیر اصولی انجام شود و یا مراجع به توصیه‌های دندانپزشک متخصص لمینت عمل نکند ممکن است مشکلاتی را به عنوان عوارض تجربه کند. بنابراین عوارض لمینت تنها زمانی رخ می‌دهد که واقعاً یک جای کار ایراد داشته باشد.

مهم‌ترین معایب لمینت دندان چیست؟

یک روش درمانی غیر قابل برگشت است

بسیار مهم است که درک کنید درمان لمینت، یک روش دائمی است. این فرآیند شامل تراش بسیار جزئی مینای دندان است. این تراش هرچند امروزه بسیار جزئی و اندک است اما بلاخره اتفاق افتاده و قابل بازگشت نیست.

در نتیجه این درمان، دندان‌های طبیعی تغییر می‌کنند و این تغییر غیر قابل برگشت است. اگر در آینده تصمیم به برداشتن لمینت ها بگیرید، دندان‌های شما ممکن است متفاوت به نظر برسند و نیاز به درمان‌های جایگزینی مانند ونیر کامپوزیت داشته باشند و این تقریباً از قابل توجه ترین معایب ایمپلنت دندان است.

ممکن است باعث حساسیت دندان شود

یکی از شایع‌ترین عوارض لمینت دندان حساسیت است. در واقع برداشتن مینای دندان می‌تواند لایه عاج را که حاوی پایانه‌های عصبی است در معرض دید قرار دهد. این مساله می‌تواند منجر به افزایش حساسیت دندان‌ها به دمای بالا و پایین شده و ناراحتی یا درد ایجاد کند. اگرچه این حساسیت معمولاً با گذشت زمان کاهش می‌یابد، اما ممکن است در برخی افراد به دلیل تراش بیش از اندازه مینا و یا نصب نامناسب لمینت دائمی باشد.

در شرایطی دچار لب پر شدگی، شکستگی یا ترک خوردگی می‌شود

در حالی که لمینت های دندانی به دلیل دوام خود شناخته شده‌اند، اما افسانه‌ای و شکست ناپذیر نیستند. انواع و اقسام تروما یا ضربه به دهان، مانند گاز گرفتن اجسام سخت یا وارد شدن ضربه به صورت، می‌تواند باعث آسیب به آن‌ها شود شود. بنابراین یکی از معایب لمینت دندان مستعد بودن آن‌ها در برابر آسیب‌هاست، به همین جهت توصیه می‌شود همواره از آن‌ها مراقبت شود.

شکستگی لمینت دندان از عوارض و معایب لمینت دندان

باعث تحریک لثه می‌شود

لمینت های دندانی گاهی اوقات می‌توانند منجر به تحریک یا التهاب لثه شوند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که دندانپزشک به درستی لمینت ها را روی دندان نصب نکرده باشد. در واقع نصب غیر اصولی یا حتی استفاده از لمینت ها نامناسب ممکن است باعث قرمز شدن، تورم یا حتی خونریزی لثه شود.

برای به حداقل رساندن خطر عوارض لمینت دندان مرتبط با لثه، اطمینان از اینکه لمینت ها به درستی کانتور شده و به خوبی در برابر و روی دندان‌های طبیعی قرار می‌گیرند، بسیار مهم است. از این روست که توصیه می‌شود افراد برای انجام این درمان به نزد یک متخصص لمینت باتجربه مراجعه کنند.

در برخی موارد امکان تطبیق کامل رنگ وجود ندارد

یکی دیگر از معایب لمینت دندان در برخی افراد، مشکل تطابق رنگ در درازمدت است. در حالی که لمینت های سرامیکی برای مطابقت با رنگ دندان‌های طبیعی شما طراحی شده‌اند، اما دستیابی به یک تطابق کامل می‌تواند چالش برانگیز باشد. اگر بخواهید فقط چند دندان را لمینت کنید و نه کل طرح لبخند را، این مساله می‌تواند کمی چالشی‌تر شود.

رنگ لمینت دندان

عواملی مانند تغییر در رنگ دندان‌های طبیعی به دلیل افزایش سن، و تغییرات در سلامت دندان می‌تواند بر روی تطابق رنگ لمینت با رنگ سایر دندان‌ها تأثیر بگذارد و در نتیجه یک تضاد هرچند جزئی در طرح لبخند به وجود بیاید.

در برخی افراد پوسیدگی ثانویه دندان ایجاد می‌کند

اگرچه لمینت های سرامیکی خود در برابر پوسیدگی مقاوم هستند، اما ساختار زیرین آن‌ها که همچنان دندان طبیعی است، هنوز در برابر پوسیدگی آسیب پذیر است. اگر بهداشت دهان و دندان رعایت نشود ممکن است با تحلیل و عقب نشینی بافت لثه روبرو شویم. در چنین شرایطی باکتری‌ها و پلاک‌ها می‌توانند در امتداد خط لثه یا در حاشیه لمینت ها جمع شوند.

این مساله می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان ثانویه در زیر لمینت شود و به طور بالقوه طول عمر لمینت را به خطر بیندازد. نصب غیر اصولی و نامناسب لمینت ها نیز می‌تواند بعدها احتمال پوسیدگی ثانویه را به عنوان یکی از عوارض و معایب لمینت دندان افزایش دهد.

می‌تواند به مرور زمان لک شود

در حالی که لمینت های سرامیکی نسبت به دندان‌های طبیعی در برابر لکه مقاوم‌تر هستند، اما کاملاً از تغییر رنگ مصون نیستند. مصرف نوشیدنی‌های تیره رنگ مانند قهوه، چای یا شراب قرمز و همچنین سیگار کشیدن می‌تواند به مرور زمان روی لمینت ها لک بی اندازد و در صورت بروز این یکی از ایرادات و معایب لمینت دندان است که البته مقصر این وضعیت قطعاً شخص بیمار خواهد بود.

برای پیشگیری از این مساله حفظ بهداشت دهان و دندان و انجام جرمگیری دندان (به همراه پالیش) حرفه‌ای ضروری است. توجه به این نکته مهم است که در صورت تغییر رنگ قابل توجه لمینت ها ممکن است نیاز به تعویض وجود داشته باشد.

مراقبت از لمینت دندان

بلاخره نیاز به جایگزینی دارد

لمینت های دندانی برای اطمینان از افزایش طول عمر نیاز به نگهداری و مراقبت منظم دارند. در حالی که بادوام هستند، اما متاسفانه تخریب ناپذیر نیستند. با گذشت زمان، لمینت ها ممکن است فرسوده شوند، از جای خود خارج شوند، یا به دلیل ساییدگی و تحلیل طبیعی به سادگی نیاز به تعویض داشته باشند.

بنابراین می‌توانیم این مورد را نیز یکی از معایب لمینت دندان به شمار بیاوریم زیرا هرچه باشد، لمینت ها دندان طبیعی ما نیستند و ممکن است زمانی نیاز به تعویض داشته باشند. این مساله مخصوصاً در افرادی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی‌کنند در بازه زمانی کوتاه‌تری رخ دهدو

هزینه نسبتاً بالایی دارد

لمینت ها نسبت به سایر روش‌های مشابه اصلاح طرح لبخند مانند ونیر کامپوزیت‌ها، هزینه بیشتری را شامل می‌شوند. در واقع هزینه بالا یکی معایب لمینت دندان برای افرادی است که بودجه کافی ندارند.

هزینه درمان لمینت دندان بسته به عواملی مانند تعداد لمینت ها، پیچیدگی درمان، تخصص و مهارت دندانپزشک و … می‌تواند متفاوت باشد. علاوه بر این، هر گونه تعمیر یا تعویض آتی ممکن است هزینه‌های اضافی را به همراه داشته باشد. بنابراین مهم است که قبل از فکر کردن به درمان‌های لمینتی، پیامدهای مالی آن را در نظر بگیرید.

هزینه لمینت دندان

برای همه مناسب نیست

به عنوان آخرین مورد از معایب لمینت دندان باید به این نکته اشاره کنیم که آن‌ها واقعاً برای هر شخصی ایده آل نیستند. افراد مبتلا به پوسیدگی شدید دندان، بیماری لثه یا نامرتبی‌های شدید دندانی ممکن است به درمان‌های جایگزینی مانند ونیر کامپوزیت نیاز داشته باشند. علاوه بر این، کسانی که دندان قروچه شدید دارند ممکن است کاندیدای مناسبی برای لمینت ها نباشند، زیرا وارد شدن فشار بیش از اندازه به لمینت هامی‌تواند باعث لب پر شدگی یا شکستگی آن‌ها شود.

در خصوص مزایا، عوارض و معایب لمینت دندان با متخصص صحبت کنید

در حالی که لمینت ها بدون شک می‌توانند لبخند افراد را به شکلی حرفه‌ای تغییر داده و اعتماد به نفس را افزایش دهند، اما قبل از تصمیم گیری درباره انجام آن‌ها، ضروری است که معایب و عوارض لمینت دندان (احتمالی) را بسنجید.

از این رو مشاوره با یک دندانپزشک (به ویژه یک متخصص ترمیمی و زیبایی باتجربه) بسیار حائز اهمیت خواهد بود. سعی کنید یک جلسه ویزیت هماهنگ کنید و تمام سؤالات خود در خصوص لمینت ها را از متخصص بپرسید. در این جلسه مطمئناً بیشتر نگرانی‌های شما برطرف خواهد شد

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید