میزان ماندگاری و طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

29 مهر 02 مقالات 0 نظر کاربران نوشته شده توسط آرتمان درمان

لمینت ها یک درمان دندانپزشکی محبوب برای بهبود ظاهر دندان ها و به طور کلی طرح لبخند هستند. آن ها طوری طراحی و ساخته می شوند که باکیفیت بوده و طول عمر و میزان ماندگاری بالایی داشته باشند. در این نوشتار توضیح می دهیم که به صورت حدودی میزان ماندگاری و طول عمر لمینت دندان چقدر است، چه عواملی بر آن تاثیر می گذارند و چطور می توانیم دوام آن را افزایش دهیم.

متوسط طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

با مراقبت و نگهداری مناسب، لمینت های سرامیکی می توانند به طور متوسط 10 تا 15 سال دوام بیاورند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که این میزان ماندگاری ممکن است از شخصی به شخص دیگر متفاوت باشد و طول عمر لمینت در برخی افراد بسیار بیشتر از 15 سال باشد، یا در برخی دیگر کمتر از 10 یا حتی 5 سال باشد

عوامل موثر بر طول عمر و دوام لمینت دندان چه هستند؟

به طور کلی عوامل متعددی می تواند بر دوام و ماندگاری لمینت دندان تاثیر بگذارند. در این بخش ما فقط به مهم ترین عوامل اشاره خواهیم کرد:

کیفیت متریال لمینت

کیفیت مواد به کار رفته در ساخت لمینت دندان نقش بسزایی در طول عمر آنها دارد. در واقع امروزه لمینت ها در لابراتوارهای مختلف و با کیفیت های متفاوت ساخته می شوند. هرچه کیفیت مواد مورد استفاده بالاتر و لابراتوار شناخته شده تر باشد، می توان انتظار داشت که باندینگ آن به دندان بهتر و قوی تر خواهد بود و در نتیجه دوام و طول عمر لمینت نیز بیشتر خواهد شد. برعکس لمینت های ساخته شده از مواد با کیفیت کمتر، مستعد شکستگی، ترک خوردگی و … خواهند بود.

متریال لمینت دندان در دستان یک شخص

نصب صحیح

مهارت و تخصص دندانپزشکی که فرآیند نصب را انجام می دهد برای موفقیت طولانی مدت درمان بسیار مهم است. یک متخصص لمینت که به درستی آموزش دیده و با تجربه باشد، اطمینان حاصل می کند که لمینت ها به طور دقیق بر روی سطح دندان قرار می گیرند و به طور ایمن به دندان ها چسبانده می شوند. به این صورت میزان ماندگاری و دوام لمینت دندان نیز می تواند بیشتر شود.

روتین مراقبت از دهان و دندان

حفظ بهداشت دهان و دندان برای افزایش دوام و طول عمر لمینت دندان بسیار مهم است. مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن، همراه با استفاده از خمیر دندان غیر ساینده، به حفظ وضعیت مطلوب دندان های طبیعی و لمینت ها کمک زیادی می کند.

عادات مرتبط به سبک زندگی

برخی عادات سبک زندگی می تواند بر دوام و طول عمر لمینت دندان تأثیر بگذارد.  عاداتی مانند جویدن ناخن، دندان قروچه یا استفاده از دندان به عنوان ابزار می توانند باعث کاهش ماندگاری لمینت شوند.

مصرف نوشابه ها و کاهش عمر لمینت دندان

علاوه بر این، توصیه می شود مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که باعث ایجاد تغییر رنگ و لک روی لمینت می شوند را محدود کنید. این ها می تواند شامل  قهوه، چای و شراب قرمز و … باشد.

چطور طول عمر و دوام لمینت دندان را افزایش دهیم؟

برای اطمینان از اینکه لمینت شما برای مدت زیادی دوام داشته و طرح لبخند شما را حمایت می کند می بایست به درستی از آن ها مراقبت کنید. در نظر داشتن موارد زیر می تواند در این خصوص به شما کمک کند:

معاینات منظم دندانپزشکی را فراموش نکنید

پس از اینکه لمینت دندان نصب شد کار شما با متخصص لمینت نباید تمام شود. در واقع شما باید به صورت دوره ای و منظم برای بررسی وضعیت دهان و دندان و لمینت هایتان به متخصص مراجعه کنید. این قرار ملاقات ها به شما اطمینان می دهد دوام و طول عمر لمینت دندان خود را افزایش دهید.

روش های صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را پیاده کنید

برای مسواک زدن، به آرامی از یک مسواک با موهای نرم و خمیر دندان غیر ساینده استفاده کنید. روزانه نخ دندان بکشید تا پلاک ها و باقی مانده های غذایی را از بین دندان ها و لمینت های خود پاک کنید.

نخ دندان کشیدن دندان برای افزایش طول عمر لمینت دندان

از ونیرها در برابر فشار و نیروی بیش از اندازه محافظت کنید

عدم استفاده از لمینت ها جهت گاز گرفتن یا جویدن اجسام سخت مانند یخ یا خودکار و … تضمین می کند که ماندگاری و طول عمر لمینت دندان شما افزایش یابد. علاوه بر این، در صورت شرکت در فعالیت های ورزشی برای محافظت از لمینت های خود در برابر آسیب احتمالی، از محافظ دهان استفاده کنید.

تعمیر و نگهداری یا تعویض به موقع را فراموش نکنید

با گذشت زمان، لمینت ها ممکن است علائم ساییدگی و تحلیل را نشان دهند. اینها می تواند شامل تغییر رنگ، ترک خوردگی، یا شکستگی های جزئی باشد. اگر متوجه هر گونه تغییر در ظاهر یا عملکرد لمینت های خود شدید، ضروری است با دندانپزشک صحبت کنید و یک قرار ملاقات جهت ترمیم یا تعویض لمینت را هماهنگ کنید.

 آیا ونیرهای سرامیکی قابل تعمیر یا تعویض هستند؟

بله، ونیرهای سرامیکی در صورت لزوم قابل تعمیر و یا تعویض هستند. لب پر شدگی یا ترک خوردگی جزئی گاهی اوقات توسط دندانپزشک شما قابل ترمیم است و ظاهر و عملکرد آن ها را بازیابی می کند. با این حال، در موارد آسیب یا سایش زیاد، جایگزینی ممکن است بهترین گزینه باشد. دندانپزشک شما وضعیت لمینت ها را ارزیابی کرده و اقدام مناسب را به شما توصیه می کند.

امکان تعمیر بعد از اتمام طول عمر دندان

بهترین جایگزین لمینت دندان در صورت اتمام طول عمرشان چیست؟

اگر در مورد دوام لمینت دندان نگران هستید یا به دنبال گزینه های جایگزین هستید، چند گزینه وجود دارد که ارزش بررسی شدن را دارند. ونیر کامپوزیت دندان یکی از این روش هاست که هزینه کمتری نسبت به لمینت ها دارد اما ماندگاری این روش در مقایسه با لمینت کمتر است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید