مقایسه مسواک برقی با مسواک دستی

14 بهمن 99 کلینیک پیشگیری 0 نظر کاربران نوشته شده توسط آرتمان درمان

مسئله‌ای که مهم‌تر از انتخاب نوع مسواک است این مطلب است که؛ هر مسواکی چه برقی و چه دستی نیاز به آموزش صحیح و اصولی دارد تا شخص بتواند پلاک میکروبی دندان را به طور کامل حذف کند. کلید حفظ دندان‌ها و لثه‌های سالم، ‌حذف پلاک میکروبی به طور موثر و روزانه است که بدین منظور باید هم مسواک زدن و هم نخ زدن بین دندان‌ها انجام شود.

مهمترین نکته در مسواک زدن چیست؟

با اینکه استفاده از مسواک برقی نیاز به نیروی (تلاش) کمتری دارد، اما هر نوع مسواکی چه برقی و چه دستی اگر با نیروی زیاد و با فشار به کار برده شود ‌باعث آسیب به لثه، احتمالا به صورت تحلیل لثه، خواهد شد.

از آنجایی که برای تشکیل پلاک میکروبی روی دندان‌ها بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت زمان لازم است، مسواک زدن و نخ زدن یک یا دو بار در روز به منظور حفظ سلامتی دندان‌ها و لثه‌ها ضروری است.

مقایسه مسواک برقی با مسواک دستی

مسواک الکتریکی برای چه افرادی مناسب تر است؟

مسواک برقی در بچه‌ها که نیاز به انگیزه بیشتر برای مسواک زدن دارند و در کسانی که دندان‌هایشان تحت درمان ارتودنسی قرار دارد ‌می‌تواند کمک کننده باشد. انواعی از مسواک برقی که می‌تواند ترکیبی از حرکات نوسانی و چرخشی را داشته باشد، بیشتر به میزان ۱۱% و کاهش میزان التهاب لثه به میزان ۶% پس از یک ماه می‌شود.

مسواک برقی و دستی هر کدام چه مزایایی دارند؟

  • ارجحیت مسواک دستی این است که می‌توان سایز و نوع موهای آن (نرم، متوسط و زبر) را بر اساس اندازه دهان و نوع دندان‌ها تعیین کرد
  • و از مزیت‌های مسواک برقی می‌توان به دارا بودن تایمر اشاره کرد.

مسواک زدن دندان‌ها اگر به مدت طولانی باشد باعث سایش دندان‌ها و تحلیل لثه‌ها می‌گردد یعنی این عمل مفید برای زمان طولانی مخرب خواهد بود و مسواک الکتریکی با دارا بودن تایمر پایان زمان مسواک زدن را به ما نشان می‌دهد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید