لمینت دندان چیست و چه کاربردی در دندانپزشکی دارد؟

23 مرداد 99 مقالات 0 نظر کاربران نوشته شده توسط آرتمان درمان

لمینت دندان به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب‌ترین روش‌های زیبایی برای افرادی است که به دنبال ترمیم یا اصلاح طرح لبخند خود هستند. لمینت‌ها می‌توانند طی مدت زمان بسیار اندک تحول چشمگیری در لبخند افراد ایجاد کنند. و این تغییر و تحول اساسی در صورت نگهداری و مراقبت مناسب از آن‌ها، تا سالیان سال پابرجا خواهد بود. این مقاله حاوی اطلاعات و نکاتی در خصوص لمینت دندان، کاربرد، نحوه نصب، مزایا، طول عمر و سایر نکات مرتبط با آن‌ها است و خواندن آن برای افرادی که تصمیم به انجام لمینت دندان دارند می‌تواند مفید باشد.

لمینت دندان چیست؟

لمینت یا ونیر پرسلن (Porcelain Veneers) یک لایه دندانی نازک (ونیر دندان یاDental Veneers) است که به منظور زیبایی لبخند و یا ترمیم برخی از عیوب ظاهری دندان‌ها به صورت اختصاصی بر اساس قالب تهیه شده از دندان‌های شخص ساخته و روی دندان‌ها نصب می‌شود. این ونیر دندان توسط یک متخصص ترمیمی و زیبایی دندان به سطح جلوی دندان‌ها متصل می‌شود.

نصب لمینت دندان

لمینت دندان دقیقا چه کاربردی دارد و چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

ونیر پرسلن برای مقاصد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و قادرند مشکلات زیادی را برطرف ‌کنند. برخی از مهم‌ترین عیوب و مشکلات دندان که با کمک لمینت‌ها برطرف می‌شوند عبارتند از:

 • دندان های ترک خورده
 • لب پر شدن دندان
 • تغییر رنگ دائمی دندان که با روش‌های محافظه‌کارانه مانند بلیچینگ دندان برطرف نمی‌شود. در این مواقع لمینت دندان بسیار کاربردی‌تر از روش‌هایی مانند ونیر کامپوزیت یا کامپوزیت دندان است.
 • وجود بافت عجیب و غیر طبیعی دندان (مانند فرورفتگی یا برآمدگی روی سطح جلوی دندان‌ها)
 • کوتاه بودن یک یا چند دندان
 • وجود فاصله بین دندان ها
 • کج بودن جزئی برخی از دندان‌ها

چه کسانی کاندید مناسبی برای لمینت دندان هستند؟

کسانی که عیوب ظاهری و جزئی در خصوص دندان خود دارند می‌توانند با مشورت گرفتن از یک متخصص دندانپزشکی ترمیمی زیبایی خوب اقدام به نصب ونیر دندانی کنند. افرادی که چنین کاری می‌کنند باید حتما بیشتر از 18 سال سن داشته باشند و تمامی دندان‌های دائمی آن‌ها در آمده باشد.

در چه شرایطی نباید دندان‌ها را لمینت کرد؟

یک متخصص ترمیمی و زیبایی خوب قادر است تقریباً هر نقص ظاهری در سطح قدامی دندان‌ها را با کمک لمینت‌ها برطرف کند. با این حال اگر دندان شما دارای مشکلات ساختاری جدی باشد ابتدا باید با کمک یک متخصص ترمیمی خوب آن‌ها را برطرف یا ترمیم کنید تا بتوانید با خیال راحت‌تری اقدام به نصب لمینت دندان کنید. شکستگی شدید و پوسیدگی دندان از جمله مشکلاتی هستند که باید پیش از لمینت گذاری دندان برطرف شوند. در خصوص پوسیدگی، بهتر آن است که حتما به جهت ترمیم دندان به یک دندانپزشک متخصص ترمیمی مراجعه کنید تا او با پر کردن دندان اقدام به ترمیم و مستحکم سازی دندان کند.

علاوه بر این، افرادی که دندان‌های سالمی دارند بهتر است از انجام این کار خودداری کنند. زیرا مینای دندان آن‌ها تراش خواهد خورد و این درحالی است که دندان سالم که از نظر زیبایی هیچ مشکلی ندارد نیازی به لمینت ندارد.

نصب لمینت به چند جلسه نیاز دارد؟

نصب ونیر پرسلن نیازمند 2 جلسه است و در کل، این فرآیند معمولاً بین دو تا سه هفته طول می‌کشد. شما و دندانپزشک زیبایی در مشاوره اولیه درباره جزئیات طرح درمان و نصب لمینت دندان صحبت خواهید کرد بنابراین جزئیات کامل و دقیق این فرآیند را حتما از زبان دندانپزشک خود خواهید شنید.

دو مرحله مهم نصب لمینت کدامند؟

مرحله اول

در بیشتر موارد نیاز است که بیرونی‌ترین لایه دندان (مینای دندان) را تراش دهیم. زیرا اگر بدون انجام این‌کار ونیر را نصب کنیم، دندان برجسته و ضخیم خواهد بود و نمای لبخند شما را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد، البته امروزه با امکان ساخت لمینت‌های بسیار نازک به ضخامت کنتاکت لنز، تراش مینا بسیار مختصر و در حد چند دهم میلی‌متر است. سپس از سطح قدامی دندان شما قالب گرفته می‌شود تا از روی آن‌ها لمینت‌ها در لابراتوار دندانپزشکی ساخته شود.

مرحله اول نصب لمینت دندان

از آنجا که چند هفته طول خواهد کشید تا لمینت نهایی آماده شود، دندانپزشک زیبایی از ونیر‌های موقت جهت پوشاندن دندان استفاده خواهد کرد. این ونیر‌ها تا زمان آماده شدن لمینت‌ها و نصب آن‌ها روی دندان شما باقی می‌ماند.

مرحله دوم

پس از ساخته شدن لمینت‌ها، نوبت به نصب آن‌ها می‌رسد. طی یک جلسه ونیرهای موقت برداشته می‌شوند و بلافاصله لمینت‌ها که تازه از لابراتوار برگشته‌اند، با آماده سازی سطح داخلی آن‌ها و با کمک سمان مخصوص روی سطح قدامی دندان‌ها نصب می‌شوند.

مرحله دوم لمینت دندان

طول عمر و ماندگاری لمینت‌ها چقدر است؟

در صورت مراقبت مناسب، این ونیرها می‌توانند تا 20 سال مستحکم و سالم بمانند. آنها در نهایت به دلیل تغییراتی که  در طی زمان متوجه دندان‌‌ها و لثه‌ها می‌شود، نیاز به تعویض دارند. اگر پوشش لمینتی دندان شکسته شود یا به هر نحو دیگری آسیب دیده باشد، به دلیل اینکه به ندرت قابل تعمیر هستند، معمولاً نیاز به تعویض کامل دارد.

مزایای لمینت دندان چیست؟

ونیر‌های دندانی به افرادی که از ظاهر دندان‌های جلویی یا قدامی خود راضی نیستند، چندین مزیت عالی ارائه می دهد. برخی از مهم‌ترین فواید و مزایای لمینت دندان که باعث شده افراد زیادی رو به نصب آن‌ها بیاورند عبارتند از:

لبخند افراد را در کمترین زمان ممکن بهبود می‌بخشد

یکی از سریع‌ترین راه‌هایی که با کمک آن می‌توان لبخند افراد را بهبود بخشید قطعا کمک گرفتن از ونیر دندان است. ونیر پرسلن یا همان لمینت دندان برعکسِ درمان‌هایی مانند ارتودنسی دندان که بسیار طولانی است، دقیقا بعد از نصب شدن، لبخند افراد را به شکل چشمگیری تغییر می‌دهد. به عبارتی افراد تنها با دو مراجعه به مطب دندانپزشک زیبایی دندان، به راحتی و برای یک مدت طولانی صاحب یک لبخند زیباتر، سفیدتر و درخشان‌تر خواهند شد.

دقیقا متناسب با دندان‌های شما طراحی و ساخته می‌شود و بسیار طبیعی است

یکی از مهم‌ترین مزایای لمینت دندان منحصر به فرد بودن آن است. یعنی طوری طراحی و ساخته می‌شود که متاسب با شکل، رنگ و ویژگی‌های دندان‌های طبیعی شما است. همین مساله موجب می‌شود که لمینت‌ها پوسته‌هایی بسیار طبیعی به نظر برسند. یعنی  در عین اینکه لبخند افراد را بهبود می‌بخشند اما کسی آن‌ها را غیرطبیعی نمی‌بیند.

در برابر لکه و رنگ پذیری مقاوم است

لمینت یک مزیت بسیار شگفت انگیز و عالی دارد. عدم متخلخل بودن این ونیر، باعث شده تا در برابر رنگ‌پذیری یا تغییر رنگ مقاوم باشد. به این معنی که با خوردن مواد غذایی رنگی به سختی دچار تغییر رنگ می‌شود. و این بدان معنی است که لمینت‌ها رنگ مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی مانند شراب قرمز، انواع توت‌های رسیده، سس گوجه فرنگی و سایر مواردی که رنگ زیادی دارند را به خود جذب نمی‌کند. در حقیقت، پرسلن ونیر به قدری مقاوم در برابر رنگ‌پذیری است که می‌توان از آن به عنوان یک روش سفید کننده دائمی دندان‌ها استفاده کرد.

در مقابل، مینای دندان یک لایه متخلخل است که رنگ مواد غذایی می‌تواند باعث تغییر رنگ آن شود. در صورت مراقبت از لمینت‌ها، آن‌ها تا سالیان سال بودن تغییر رنگ باقی خواهند ماند.

در برابر نور رفتاری مشابه با مینای دندان دارد

برخلاف بسیاری از انواع ونیرهای دندانی، لمینت دندان به دلیل داشتن ویژگی‌ها و ساختاری بسیار مشابه با مینای دندان، نور را دقیقا مانند مینا منعکس می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود که لمینت دندان حتی طبیعی‌تر به نظر برسد.

در چه صورت لمینت دندان جایگزین خوبی برای ارتودنسی دندان است؟

ارتودنسی دندان شاخه‌ای از دندانپزشکی است که به اصلاح ناهماهنگی‌ها و عدم تراز فکین و دندان‌ها می‌پردازد. این شاخه قادر است تقریبا اغلب مشکلاتی که باعث کج و ناصاف شدن دندان‌ها می‌شود را برطرف کند. بستن فاصله بین دندان ها و یا صاف کردن دندان‌های کج، دو مشکل رایج ارتودنسی هستند که با کمک یک متخصص ارتودنسی برطرف می‌شوند.

با این حال، اگر فاصله بین دندان ها کم باشد و دندان‌ها به صورت جزئی کج باشند می‌توان به جای ارتودنسی، اقدام به نصب ونیر دندان و یا لمینت دندان کرد. از همین رو به لمینت دندان ارتودنسی سریع هم گفته می‌شود. زیرا با صرف حداقل زمان و هزینه کمتر، زیبایی را به لبخند افراد برمی‌گرداند.

برای مراقبت از لمینت‌ها باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

لمینت دندان مشابه دندان‌های خودتان نیازمند رعایت بهداشت دهان و دندان است. چنانچه به صورت روزانه دندان‌های خود را مسواک بزنید و سالی دو نوبت به یک دندانپزشک مراجعه کنید قادر خواهید بود بیش از 15 سال بدون هیچ هزینه‌ای لمینت‌های خود را حفظ کنید. سایر اصول نگهداری و مراقبت از لمنیت دندان عبارتند از:

 • برای جلوگیری از تحلیل لثه، دندان‌های خود را به آرامی مسواک بزنید. زیرا اگر بیش از حد مسواک بزنید لثه دچار تحلیل شده و از لمینت دندان فاصله می‌گیرد.
 • از یک خمیردندان حاوی فلوراید برای شستن دندان‌های خود کمک بگیرید.
 • هر روز از نخ دندان استفاده کنید.
 • اگر ورزش‌های تهاجمی مانند والیبال، بیسبال، فوتبال و مخصوصا ورزش‌های رزمی انجام می‌دهید یا در طول شب دندان قروچه دارید از محافظ یا گارد دندان استفاده کنید.
 • از جویدن غذاهای سخت، ترد و یا غذاهایی که نیازمند جویدن زیاد هستند اکیدا خودداری کنید.
 • اگر احساس می‌کنید لمینت دندان شما آسیب دیده، شل شده یا شکسته است، حتما در اسرع وقت با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

فهرست منابع


دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید