بررسی ایمپلنت های دندانی اوردنچر و میزان رضایت بیماران

28 بهمن 99 ایمپلنت دندان پروتز خدمات آرتمان درمان 4 نظر کاربران نوشته شده توسط آرتمان درمان

زمانی که تنها یک یا چند عدد دندان از دست رفته باشد، برای جایگزین کردن آن دندان یا دندان‌های از دست رفته، می‌توان از ایمپلنت دندان، بریج دندان و پروتز دندان مصنوعی استفاده کرد. اما اگر تعداد زیادی (یا تمامی دندان‌ها) از دست رفته باشد، روش‌های جایگزینی دندان کمی متفاوت از جایگزینی تک دندان خواهد بود. یکی از این روش‌ها، استفاده از ایمپلنت اوردنچر است که در ادامه به طور کامل با آن آشنا خواهید شد.

ایمپلنت اوردنچر چیست؟

پروتز کامل و متحرک دندان مصنوعی در حالت عادی روی لثه‌ها قرار داده می‌شود و با وجود تمام مزایا، معایبی نیز دارد. به عنوان مثال می‌تواند از روی لثه بلغزد یا جابجا شود و خلاصه، آن استحکامی که باید داشته باشد را ندارد.

تصویر ایمپلنت دنچر قبل و بعد از گذاشتن دنچر

برای برطرف کردن چنین مشکلاتی از اوردنچر استفاده می‌شود. اوردنچرها نوعی پروتز ثابت و کامل و در واقع ترکیبی از دندان مصنوعی و ایمپلنت دندان هستند. این پروتزهای ثابت با کمک تعدادی ایمپلنت که به روش جراحی در فک کاشته می‌شوند ثابت و مستحکم می‌شوند.

ایمپلنت با ثبات و استحکام بالایی از دنچر (دندان مصنوعی) محافظت می‌کند و نسبت به دندان‌های مصنوعی سنتی مزایای بسیاری دارد. اوردنچر بسته به شرایط استخوان، لثه و سایر فاکتورها، با تعداد متفاوتی از ایمپلنت طراحی می‌شود.

انواع ایمپلنت‌های دندانی اوردنچر کدامند؟

بسته به روش و تکنیک کاشت ایمپلنت دندان، به طور کلی سه نوع اصلی ایمپلنت اوردنچر وجود دارد.

 ایمپلنت نگهدارندها (Implant-Retained)  – محافظ لثه

در این حالت اوردنچر به طور مستقیم روی لثه شما قرار گرفته و به ایمپلنت‌هایی که در فک بالا یا پایین قرار دارند، متصل می‌شود. این نوع اوردنچر قابل در آوردن است و از طریق اتصالات محکم و ثابت موجود در دنچر به ایمپلنت متصل می‌شود.

تصویر شماتیک از دنچر نگهدارنده

 نوار نگهدارنده  (Bar-Retained) – محافظ ایمپلنت

در این حالت، اوردنچر به اتصالات روی یک نوار فلزی وصل می‌شود که این نوار فلزی طی جراحی به ایمپلنت‌های فک بالا یا پایین متصل می‌شود. این نوع پروتز، قابل در آوردن است و از طریق اتصالات ثابت موجود در دندان مصنوعی درون نوار فلزی محکم می‌شود.

تصویر شماتیک زاز ایمپلنت دنچر نوار نگهدارنده

 ایمپلنت ثابت

در این حالت اوردنچر، مستقیما به ایمپلنت‌های قرار داده شده در فک بالا یا پایین متصل می‌شود. این نوع، فقط توسط دندانپزشک قابل برداشتن است. این حالت بیشترین شباهت را به دندان‌ها و لثه طبیعی دارد.

تصویر دنچر با ایمپلنت ثابت

 اطلاعات بیشتر درباره ایمپلنت‌های دندانی اوردنچر

 آیا شما کاندید مناسبی برای این نوع درمان هستید؟

به طور کلی اگر فردی به اندازه‌ای سالم باشد که بتوان دندانش را کشید یا تراکم استخوان کافی جهت کاشت ایمپلنت دندان داشته باشد، کاندید مناسبی برای قرار دادن ایمپلنت های اوردنچر است.

کاندیدهای بالقوه این نوع پروتزها افرادی هستند که از عدم ثبات دندان‌های مصنوعی خود ناراضی‌اند، همچنین افراد بی‌دندان با شرایط دندانی خیلی پیچیده که نمی‌توانند به طور موفقیت‌آمیزی پروتزهای ثابت یا متحرک را در دهان نگه دارند.

تحقیقات نشان داده که افزایش سن یا پوکی استخوان نیز مانعی برای بهبودی یا اتصال موفقیت‌آمیز ایمپلنت نیست زیرا با روش های مختلفی می توان از موفقیت آمیز بودن کاشت ایمپلنت و داشتن اوردنچر اطمینان حاصل کرد.

رضایت بیماران در این روش جایگزنی دندان به چه میزان است؟

مطالعات، افزایش رضایت بیماران و نیز بهبود کیفیت زندگی آن‌ها را هنگام استفاده از اوردنچرهای متصل به ایمپلنت نسبت به دندان‌های مصنوعی معمولی نشان می‌دهد.

تکمیل فرآیند درمان چقدر طول می‌کشد؟

مراحل درمان از آغاز تا پایان می‌تواند طی ۳ تا ۴ ماه کامل شود. قرار دادن ایمپلنت دندانی نیز بدون هیچگونه بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

4 پاسخ به "بررسی ایمپلنت های دندانی اوردنچر و میزان رضایت بیماران"

امینی
بنده ی سوال داشتم پدر من چندسالی میشه که دو سه تا دندون بیشتر نداره الان اگه بخواد اونارو بکشه دندون مصنوعی بذاره مشکلی براش ایجاد نمیشه؟
    آرتمان درمان
    تصمیم در مورد حفظ و یا کشیده شدن چند دندان باقیمانده باید با نظر تخصصی متخصص پروتز انجام شود. گاه اگر همان چند دندان ریشه و بافت نگاهدارنده مناسبی داشته باشند، حفظ می شوند و می توانند به گیر پروتز آینده کمک کنند. بهتر است رادیوگرافی تهیه بفرمایند و توسط متخصص پروتز معاینه شوند تا بر اساس طرح درمان در نظر گرفته شده، در مورد دندان ها تصمیم گیری شود. سلامت باشند
محمد
سلام ۱۷ سالمه بیشتر دندون هام شیری هست و این ژن خانوادگیمونه از شانسمون.خیلی هم تعداد کمی هستن و با فاصله بسیار زیاد و همینطور ریز حتی گاز زدن سیب هم به سختیه برام تو این سن.دندون مصنوعی بر پایه ایمپلنت میتونم انجام بدم؟ تو چه سنی‌ انجام بدم؟ و هزینش چقدره؟ ممنون میشم جوابمو بدین
    آرتمان درمان
    با سلام نیاز هست که هم به صورت کلینیکی و هم رادیوگرافی معاینه شوید و طرح درمانتان توسط مشاوره و هم فکری چند متخصص مشخص شود تا نهایتا بتوان درمانی درست و اصولی را با توجه به سن پایین شما انجام داد. سلامت باشید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید